Study the effect of medicatins used for COVID patients on liver function in Iraqi people
Irak insanlarında kovid hastalarında kullanılan ilaçların karaciğer fonksiyonu üzerine etkisinin çalışması
  1. Tez No: 749548
  2. Yazar: MOHAMMED HASHIM MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL JASİR MOHAMMED AL-RAWİ ALDAHHAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmanın amacı, Covid-19'dan iyileşen hastaların karaciğer fonksiyonlarını sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Ayrıca iyileşen grubun karaciğer fonksiyonları ile aldıkları ilaçlar arasındaki ilişkileri keşfetmek, karaciğerin hasar görmemesi için ve karaciğer fonksiyonları yaşları (19-62) arasında değişen 67 sağlıklı yetişkinden oluşan bir grupla karşılaştırılmıştır. Kovid-19 hastalığından iyileşen gruptaki kişilerin aldığı ilaçlar (Ceftriaxone, Azitromycin, Levofloksasin ve Remdesivir) ile biyokimyasal parametreler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için Pearson korelasyonu kullanılmıştır. ALT, AST, ALP, LDH ve albümin enzim seviyeleri iki çalışma grubu arasında anlamlı sonuçlar (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the liver functions of patients recovering from Covid-19 to those of a healthy control group. Additionally to discover the relationships between the recovered group's liver functions and the medications they were taking, For the safety of the liver from damage. The study comprised 69 persons recovering from Covid-19, with an age range of (26-66) years, and their liver functions were compared to a group of 67 healthy adults with ages ranging of (19-62) years. The Pearson correlation was used to evaluate the relationship between the parameters and the medications (Ceftriaxone, Azithromycin, Levofloxacin, and Remdesivir) that were taken by the persons in the group recovering from Covid-19, The results showed that there were significant differences in the levels of enzymes ALT, AST, ALP, LDH, and albumin between the two study groups (p0.05).