Endometrioziste neurotrimin nöronal adezyon molekülünün ekspresyonunun araştırılması
A neuronal adhesion molecule neurotrimin expression in endometriosis
  1. Tez No: 749560
  2. Yazar: DERYA ECE ILIMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Çalışmamız endometriozis patofizyolojisinde IgLON ailesine ait glikofosfatidilinozitol (GPI) ile hücre yüzeyine bağlı (anchored) ve östrojen ile indüklenen bir nöronal hücre adezyon molekülü olan Neurotrimin'in (NTM) rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif kohort çalışması şeklinde dizayn edilmiştir. Hastanemizde opere olan endometriozis hastaları ASRM evre 1-2 ve ASRM evre 3-4 olarak iki grup şeklinde çalışmaya dahil edilmiştir. Kontrol grubu ise endometriozisi olmayan ve hastanemizde jinekolojik operasyon geçiren hastalar dahil edilmiştir. Her grupta 14 hasta bulunmaktadır. Her hastadan ötopik endometrium ve endometriotik odak örneği (kontrol grubundan periton dokusu) alınmıştır. Örneklerdeki neurotrimin mRNA ve protein düzeyleri PCR ve immünhistokimya metodları ile ölçülmüştür. Ayrıca her hastadan periferik kanda ELISA ile neurotrimin düzeyi bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Endometriotic lesions has been shown to have reduced sympathetic innervation and Ntm plays a key role in estrogen's ability to reduce sympathetic innervation. This study aims to investigate the role of neurotrimin (NTM), a glicophosphatidilinositol (GPI) anchored neural adhesion molecule, in the pathogenesis of endometriosis. Materials and Methods: This prospective kohort study conducted with 52 patients. Participants are divided into following three groups; ASRM stage 1-2, ASRM stage 3-4 and control group. Control group consists of patients without endometriosis and who had gynecological surgery in our hospital. Peritoneal endometriozis (periton for controls) and eutopic endometrium tissue samples were collected from the patients. PCR analysis and immunhistochemistry was used to detect neurotrimin in tissue samples. Additionally, neurotrimin levels were measured from the periferal blood samples of all participants.