Vitamin C verilen sıçanlarda serum, kalp ve karaciğer koenzim Q10 düzeylerine yaş ve cinsiyetin etkisi
Effects of age and gender on serum, heart and liver coenzyme Q10 concentrations in rats given vitamin C
  1. Tez No: 749571
  2. Yazar: SAİME ŞAVKLIYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ERYAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Vitaminler ve etkileri yıllar öncesinden günümüze süregelen araştırmalarca her zaman ilgi odağı olmuştur ve olmaya devam edecektir. Önemli bir vitamin olan C vitaminin birçok yararlı etkisinin olduğu bilinse de hala daha da bilinmeyen etkilerinin olabileceği ve bunların hangi parametreleri etkilediği araştırmalarca merak konusu olmuştur. Çalışmamızda, değişik yaş ve cinsiyet grubunda Sprague Dawley sıçanlar kullanılarak günlük 500 mg/kg dozda vitamin C takviyesinin kan, kalp ve karaciğer dokularındaki koenzim Q10 düzeylerine etkisi incelenmiştir. Çalışmada; hayvan materyali olarak 100-600 g ağırlığında ve farklı yaş ve cinsiyetlerde Sprague Dawley türü 84 sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar genç, yetişkin, yaşlı ve bunların kontrol grubu olacak şekilde 12 gruba ayrılmıştır. Her grupta 7 hayvan bulunmaktadır. Sıçanlar 30 gün boyunca katkısız yem ve şebeke suyu ile beslemesi yapılmıştır. Deney gruplarına günlük 500 mg/kg dozda gastrik gavaj ile Vitamin C uygulanması yapılırken kontrol grubuna ise aynı stres oluşması için her gün 1 cc distile su gastrik gavaj olarak uygulanmıştır. Deney günü kalp ve karaciğer numuneleri şeffaf poşetlere, kan numuneleri ise 8.5 ml kan tüplerine alınarak serumu ayrıştırıldı ve alınan numunelerin koenzim Q10 düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Vitamins and their effects have always been the focus of attention with research coming to the present from years ago and it will continue to be the center of attention. İt is wondered by research that although many beneffical effects of vitamin C which is an important vitamin are known, C vitamin may still have unknown effects and which parameters they affect. İn our study, vitamin C supplementation at a daily dose of 500 mg /kg the effect of coenzyme Q10 levels in blood, heart and liver tissues was investigated using Sprague Dawley rats of different age and gender groups. İn the study, 84 Sprague Dawley rats weighing 100-600 g and of different age and gender were were used as animal material. The rats were divided into 12 groups as young, adult, old and their control group. There are 7 animals in each group. The rats were fed with pure food and tap water for 30 days. While vitamin C at a daily of 500 mg/kg was applied with gastric gavage to the experimantal groups, on the other hand 1 cc distilled water was applied to the control group bu gastric gavage everyday to create the same stress. On the day of the experiment, the heart and liver samples were taken into transparrent bags and the blood samples were taken into 8,5 ml blood tubes and the serum was separated and the coenzyme Q10 levels of the samples taken were measured.