Inhibitory effects of some Schiff bases and metal complexes on xanthine oxidase
Bazı Schiff bazlarının ve metal komplekslerin ksantan oksidaz üzerine önleyici etkileri
- Tez No: 749570
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Gut, kanser, diyabet ve metabolik sendromun tümü ksantin oksidaz eksikliği ile bağlantılıdır. Biyoaktif bir madde olan Schiff Bazları ve Metal Kompleksleri ve türevleri, bu çalıĢmada ksantin oksidaz enzimini inhibe etme yetenekleri açısından test edilmiĢtir. Amaç, Schiff Bazları ve Metal Komplekslerinden antioksidan potansiyeli olan biyoaktifler yaratmaktır. Metal kompleksleri, Schiff bazları, hidrazinler ve doğal asitler, moleküler yerleĢtirme teknikleri kullanılarak ester bağları üretmek için kullanıldı. BileĢiklerin antioksidan ve ksantin oksidaz inhibitör aktiviteleri değerlendirildi. 4-Metoksi S1 türevleri, 6.601 M IC50 değeri ile XO yeteneğinin rekabetçi bir Ģekilde inhibe edildiğini göstermiĢ ve 4-Metoksi S1 en aktif türev olarak belirlenmiĢtir. XO'nun bağlanma bölgesinde, yeni 4-metoksi S1 türevleri, Leu257, Glu263, Thr262, Gly260, Ser347, Alkil ve Pi-Alkyl (Lys256, Ile353, Val259, Leu305, Ala346, Phe337) amino asit kalıntılarına bağlanır. Tüm bileĢiklerin antioksidan kapasitesinin test edilmesi, hepsinin çok etkili olduğunu ortaya çıkardı. Schiff Bazları ve Metal Komplekslerinin Hibridizasyonu 4-metoksi S1 moleküler yerleĢtirme yoluyla daha güçlü ksantin oksidaz inhibitörlerine yol açabilir.
Özet (Çeviri)
Gout, cancer, diabetes, and metabolic syndrome are all linked to xanthine oxidase deficiency. Schiff Bases and Metal Complexes, a bioactive substance, and its derivates were tested for their ability to inhibit the enzyme xanthine oxidase in the present study. The objective is to create bioactives with antioxidant potential from Schiff Bases and Metal Complexes. Metal complexes, Schiff bases, hydrazines and natural acids were all employed to produce ester bonds using molecular docking techniques. The compounds' antioxidant and xanthine oxidase inhibitory activities were evaluated. 4-Metoksi S1 derivatives demonstrated a competitive inhibition of XO ability with IC50 value of 6,601 M and 4-Metoksi S1 was identified as the most active derivative. In the binding site of XO, the new 4-metoksi S1 derivatives bind to amino acid residues Leu257, Glu263, Thr262, Gly260, Ser347, Alkyl and Pi-Alkyl (Lys256, Ile353, Val259, Leu305, Ala346, Phe337). Testing for antioxidant capability of all compounds revealed that they were all very effective. Hybridization of Schiff Bases and Metal Complexes 4-metoksi S1 might lead to more potent xanthine oxidase inhibitors via molecular docking.