The potential use of grass clippings, vegetables and pistachio waste as compost and biochar
Çim, sebze ve antep fıstığı atığının kompost ve biyokömür olarak potansiyel kullanımı
  1. Tez No: 749581
  2. Yazar: AHMET AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VOLKAN BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kompostlama ve biyokömür üretimi, prosedürün yüksek maliyeti, işlem süresinin uzunluğu ve nihai ürünlerin geleneksel uygulamadaki kararsız yapısı nedeniyle Türkiye' de özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde organik katı atıklar için fazla kullanılmamaktadır. GAP Bölgesi'ne özgü antepfıstığı atıkları, yeşil ot ve sebze ve meyve atıkları kompost ve biyokömür gibi değerli organik bir gübreye dönüştürülebilir. Bu çalışmada, sebze atıkları, çim atıkları ve iki farklı fıstık atığı gibi GAP bölgesi için ekonomik değeri yüksek materyaller kullanılarak Berkeley hızlı kompostlama metodu ile üç farklı kompost üretilmiştir. Ayrıca çimden ve diğer tüm olgun kompostlardan toplamda dört farklı biyokömür üretilmiştir. Bu araştırma arazi denemesi olarak toprak yüzeyinde yarı açık alanda yürütülmüştür. Araştırma konuları; Fıstık kompostu (PC), sebze ve meyve kompostu (VC), çim kompostu (GC), çim biyokömürü (GB) olarak belirlenmiş ve taze çim atıklarından üretilen biyokömür taze çim biyokömürü (FGB), elde edilen kompostlardan üretilen biyokömürler ise sırasıyla fıstık kompostu biyokömürü (PCB), sebze atığı biyokömürü (VCB) ve çim kompostu biyokömürü (GCB) olarak adlandırılmıştır. Hızlı kompostlaştırma işlemi PC, VC ve GC için sırasıyla 26 gün, 30 gün ve 20 gün sürmüştür. Sonuçlar, kompostlama işleminin çim kompostlaştırmasında atık kütlesini %41 oranında azaltabileceğini göstermiştir. PC, VC ve GC için azot içeriği ve C/N oranı sırasıyla %2,48 ve %15,72, %2,14 ve %14,66, %3,08 ve %10,11 olarak elde edilmiş olması, elde edilen komposların standartlara göre stabil ve olgun olduğunu göstermektedir. Ağır metallerin sonuçları tüm kompostlar için standart limitlerin altındadır. Farklı kompost türlerinin özellikleri arasındaki ilişkiler PCA analizi kullanılarak araştırılmıştır. PCA analiz sonuçları, VC, GC ve PC'nin sırasıyla besinler, azot ve karbon ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, çalışmamızın sonuçları, elde edilen kompostların bölgemizde toprak organik maddesini ve mikro besin maddelerini arttırmak için değerli bir toprak düzenleyicisi ve organik gübre olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Composting and producing biochar are not common technique to treat organic solid wastes in Turkey locally in South-eastearn Anatolian Region (GAP) due to the high cost of the procedure, the length processing time and the unstable structure of the final products in a conventional treatment. Pistachio nut, green grass and vegetable and fruit wastes which are crucial and have economical value to the GAP region, could be transformed to an organic soil amendment such as valuable organic fertilizer as a compost and biochar. In this study, from these raw materials, in total three composts were produced from the two different type solid fraction of pistachio waste, grass clippings and vegetables by using Berkeley rapid composting (BRC) method. On the other hand, in total four different biochars were produced from the lawn wastes and all mature composts. This research was carried out as a field experiment in a semi-open area on the soil surface. Sixteen elements including heavy metals were detected using ICP Spectrometer. Research topics; Pistachio compost (PC), vegetable and fruit compost (VC), grass compost (GC), grass biochar (GB) were determined and the biochars produced from fresh grass waste and the obtained composts were named fresh grass biochar (FGB), Pistachio compost-biochar (PCB), Vegetable compost-biochar (VCB) and grass compost-biochar (GCB), respectively. Rapid composting process was lasted for 26 days, 30 days and 20 days for PC, VC and GC, respectively. The results demonstrated that the composting process could reduce waste mass by 41% in grass composting. Nitrogen content and C/N were found to be 2.48% and, 15.72, 2.14% and 14.66, 3.08% and 10.11 for PC, VC and GC composts, respectively proving that the obtained composts are stable and mature in accordance with the standards. Results of heavy metals were under standard limits for all composts. Relations among characteristics of different types of composts were investigated using PCA analyse. PCA analysis results showed that VC, GC, and PC were respectively associated with nutrients, carbon and nitrogen. Consequently, the results of our study indicated that obtained composts could be valuable soil conditioner and organic fertilizer for enhancing soil organic matter and micronutrients in GAP region in Türkiye.