Yerel halkın kültürel mirasa yönelik algı ve tutumunun mekana bağlılık düzeyi üzerindeki etkisi
The effect of local public's perception and attitude to cultural heritage on the level of attitude to the place
  1. Tez No: 749624
  2. Yazar: BURHAN YAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK MURAT KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Miras Alan Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kültürel miras varlıklarının ulusal veya uluslararası olarak korunmasına ve yaşatılmasına yapılan katkıda birçok paydaş yer almaktadır. Bu paydaşlardan biri olan yerel halk, kültürel mirasların korunması ve yaşatılması adına önemli bir etkendir. Bu sebeple yerel halkın kültürel miraslara yönelik davranışlarını ve düşüncelerini araştırmak büyük önem kazanmaktadır. Bu araştırma Türkiye'de Batı Karadeniz Bölgesi'nde yer alan ve UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunarak koruma altında olan Karabük ilinin Safranbolu ilçesinde yerel halkın katılımıyla gerçekleşmiştir. Safranbolu'da yerel halk bazında özellikle yeni nesil ile ilgili mirasları tanıtma, yaşatma ve koruma konusunda çeşitli sıkıntılar mevcuttur. Safranbolu'nun kültürel miras değerlerini yitirmemesi ve yaşatabilmesi adına bir katkı olması amacıyla yapılan bu çalışmada kültürel mirasa yönelik algı, kültürel mirası korumaya yönelik tutum ve mekana bağlılık düzeyi etkenlerinin ilişkisi sunulmuş ve bu ilişkiler test edilmiştir. Bu ilişkiler iyi bir uyum sağlamış, kültürel mirasa yönelik algı ve kültürel mirası korumaya yönelik tutum, mekana bağlılık düzeyi üzerinde pozitif yönde etki gösterdiği tespit edilmiştir. Kültürel mirasa yönelik algının ise kültürel mirası korumaya yönelik tutum üzerinde yine pozitif yönde bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Buna göre kültürel miraslara yönelik algı, koruma tutumu ve mekana bağlılık arasında güçlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bir kültürel miras şehri olan Safranbolu için önemli paydaşlardan birisi olan yerel halkın algı ve koruma tutumunun artması, mekana bağlılığı da arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Many stakeholders are involved in the contribution to the national or international protection and survival of cultural heritage assets. Local people, one of these stakeholders, are an important factor in the preservation and preservation of cultural heritage. For this reason, it is of great importance to research the behaviors and thoughts of the local people towards cultural heritage. This research was carried out with the participation of local people in Safranbolu district of Karabuk province, which is located in the Western Black Sea Region of Turkey and is on the UNESCO World Heritage List. There are various problems in Safranbolu on the basis of local people, especially in promoting, keeping alive and protecting the heritages of the new generation. In this study, which was carried out in order to contribute to Safranbolu not to lose its cultural heritage values and to keep them alive, the relationship between the perception of cultural heritage, the attitude towards protecting the cultural heritage and the level of attachment to the place were presented and these relationships were tested. These relations have been well adapted and it has been determined that they have a positive effect on the perception of cultural heritage and the attitude towards protecting the cultural heritage, the level of attachment to the place. It has been observed that the perception of cultural heritage has a positive effect on the attitude towards protecting the cultural heritage. Accordingly, it has been determined that there is a strong relationship between the perception of cultural heritage, the attitude of preservation and the attachment to the place. It has been seen that the increase in the perception and protection attitude of the local people, which is one of the important stakeholders for Safranbolu, which is a cultural heritage city, also increases the loyalty to the place.