Osmanlı Devleti'nde Kışlaklar (XIX. Yüzyıl)
Winter Pasture In The Ottoman Empire (XIX. Century)
- Tez No: 749630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Çalışmada, öncelikle Osmanlı sosyal hayatının özellikle konar-göçer yaşamın izlerini taşıyan kışlakların yeri ve mahiyeti hakkında bilgi ortaya konuldu. Bir kavram ve coğrafi bir mekân olarak kışlakların en eski Türk kültüründen başlayarak on doku-zuncu yüzyıla kadar Osmanlı Devleti içindeki yeri, önemi idaresi anlamaya çalışıldı. Ancak tezin odaklanacağı asıl zaman on dokuzuncu yüzyılda değişim ve dönüşümler olup bu yüzyıl içinde de Tanzimat ve sonrası ağırlık noktası olarak belirlendi. Osmanlı toprak sisteminin bir parçası olan kışlakların hukuk sistemlerindeki yeri ile uygulanan süreçleri ele alındı. XIX. yüzyılda Osmanlı Devleti'nde hemen her alandaki değişimin (Tanzimat, Arazi Kanunnamesi, Göçler ve iskân, Ticari hayvancılık, çiftlikleşme ve üretim artışı, iklim değişmeleri vb.) kışlaklar ve idaresi üzerindeki etkileri incelendi.
Özet (Çeviri)
This study reveals information about the location and nature of the winter pastures to traces the Ottoman social life, especially the nomadic life. Starting from the oldest Turkish culture of the winter pastures as a concept and a geographical place until the nineteenth century, it is aimed to understand the place, importance, and administration in the Ottoman Empire. However, the thesis will be mainly focusing on the changes and transformations in the nineteenth century, especially the Tanzimat and post-Tanzimat period became the central focus of the study. Further, the study discusses the place of the winter pastures, which were a part of the Ottoman land system, in the legal systems and their applied processes. Lastly, the affects of changes in almost every field in the Ottoman Empire in the 19th century (Tanzimat, Land Code, Immigration and resettlement, Commercial, farming and production increase, climate changes, etc.) were examined on the winter pastures and their management.