2007 ve 2017 tarih dersi öğretim programlarının karşılaştırılması
A comparison of the 2007 and 2017 history teaching programs
  1. Tez No: 749629
  2. Yazar: DAMLA ÖZÇELİK ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, 2007 yılı Tarih Dersi Öğretim Programı ile 2017 yılı Tarih dersi öğretim programını genel amaçları, kazanım ve ders saatleri, içerik, öğrenme-öğretme süreçleri ve ölçme-değerlendirme boyutları açısından karşılaştırmaktır. Doküman analizi deseninde yapılandırılan bu çalışmada verilerin kaynağını MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından yayınlanan 2007 ve 2017 yıllarına ait Tarih Dersi Öğretim Programları oluşturmuştur. Veriler üzerinde içerik analizi gerçekleştirilmiş, doküman inceleme yönteminin ilkeleri temel alınarak gerekli aşamalar izlenmiştir. Araştırma bulgularına dayalı olarak yapılan analizler sonucunda şu sonuçlara ulaşılmıştır: 2007 programında yapılandırmacı yaklaşım felsefesi temel aldığı, 2017 programında ise tematik ve kronolojik yaklaşımı temel aldığı, 2007 öğretim programının kapsamlı ve ayrıntılı olduğu, 2017 öğretim programında kazanım ve ders saati süresinin azaldığı, ünite sayıları ve ünite adlarında değişiklikler olduğu; 2007 programında konuların ağırlıklı olarak Türk milli tarihine yönelik olurken, 2017 programında Osmanlı tarihinin ağırlık kazandığı; 2007 yılı programından farklı olarak 2017 yılında yeterliliklerin yer aldığı; 2007 programında sayıca fazla olan becerilerin, 2017 programında sayısının azaldığı; 2007 programından farklı olarak 2017 programında değerlerin ayrıntılı olarak yer aldığı; 2007 programında ayrıntılı olarak yer bulan öğrenme-öğretme süreçleri konusunda 2017 yılında bu konuda herhangi bir örnek yer almadığı; 2007 yılı programında performans değerlendirme yaklaşımı hakim olurken 2017 programında ise sürece dayalı değerlendirmenin öne çıktığı temel sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to compare the 2007 History Course Curriculum and the 2017 History Curriculum in terms of general objectives, learning outcomes and course hours, content, learning-teaching processes and measurement-evaluation dimensions. In this study which was structured in the document analysis pattern, the source of the data was the History Lesson Teaching Programs for the years 2007 and 2017, published by the Ministry of Education Board of Education and Discipline. Content analysis was carried out on the data, and necessary steps were followed based on the principles of the analyzes made based on the research findings, the following conclusions were reached: the 2007 program was based on the philosophy of the constructivist approach, the 2017 program was based on the thematic and chronological approach, and in both programs it was aimed to educate students who adhere to Atatürk's Principles and Revolutions and the values of the Republic; the 2007 curriculum was comprehensive and detailed, the learning outcomes and course hours were reduced in the 2017 curriculum, the number of units and unit names were changed; in the 2007 program, the subjects were mainly focused on Turkish national history, and the Ottoman history gained weight in the 2017 program; when qualifications were not included in 2007, nine qualifications were included in 2017, while 17 skills were included in the 2007 program, eight skills were included in the 2017 program; when the values were not included directly in 2007, it was given a detailed place in the 2017 program; in the 2007 curriculum, the learning-teaching processes took place in detail; in 2017, no example was given in this regard; while the performance evaluation approach was dominant in the program in 2007, it was concluded that process-based evaluation came to the fore in the 2017 program.