Erkek kedilerde testis içerisine kimyasal madde verilerek cerrahi olmayan kısırlaştırma
Non surgical intratesticular chemical sterilization in male cats
- Tez No: 749654
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER BARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kimyasal kastrasyon kontrolsüzce sayısı artan pet popülasyonu için cerrahi olmayan bir üreme kontrolü çözümüdür. Cerrahi kastrasyonun pahalı olması, zaman alması ve post operatif komplikasyonlar gibi dezavantajları vardır. Bu çalışmanın amacı erişkin bir erkek kedinin kısırlaşmasını uyarmak için tek bir doz çift taraflı testis içi çinko klorür enjeksiyonunun klinik güvenilirliği ve etkinliğini değerlendirmektir. Bu çalışma için iki ile üç yaş arası olan 20 adet erkek kedi seçildi. On iki adet erkek kedi 3 eşit gruba ayrıldı. Her gruptan 4 adet erkek kediye düşük, orta ve yüksek konsantrasyondaki çinko klorür, tek doz olarak ve çift taraflı olarak enjekte edildi (0,2 mL/ testis). Dört erkek kediye tek doz ve testis içine (0,2 mL/ testis) steril %0,9'luk NaCl solüsyonu uygulanırken, kontrol grubundaki 4 kediye hiçbir uygulama yapılmadı. Bütün hayvanların çinko klorür uygulamasından önceki (0. gün) kumpas ve US (ultrason) ile testis büyüklükleri, serum testosteron ve kortizol düzeyleri ve spermatolojik özellikleri, çinko klorür uygulamasından sonraki her 20 günde bir kez ve 60 gün boyunca incelendi. Erkek kediler 2 mg/kg dozunda ksilazin HCl ve ketamin HCl ile (10 mg/kg) kombine edilerek anesteziye alındılar. Sperma örnekleri elektroejakülatör ile alındı. Testis içi çinko klorür enjeksiyonlarından 60 gün sonra ise cerrrahi orşiektomi operasyonu gerçekleştirildi. Her bir erkek kedinin sağ ve sol testisleri histopatolojik çalışmalar için alındı. Bu çalışmanın sonucunda, intratestiküler çinko klorür enjeksiyonunun spermatozoonların motilite oranlarını önemli ölçüde azalttığı ve spermatozoa anormalitelerini artırdığını göstermiştir. Histopatolojik çalışmalar testislerde belirgin düşük spermatozoon ve seminifer tübüllerde dejenerasyon ve atrofi, Leydig hücre hiperplazisi ve epitel hücre vakuolizasyonu saptandı. Hiçbir kedinin genel sağlık koşullarında ve davranışsal durumunda önemli bir değişiklik olmadı. Tüm çinko klorür uygulama gruplarında 60 gün sonrasında erkek kediler azoospermi ve toplam testis hacminde %50 oranında azalma oldu. Klinik muayenede yan etkilerin minimal düzeyde olduğu ve hayvan refahına olumsuz etkilerinin olmadığı sonucuna varıldı. Sonuç olarak, erkek kedilerin cerrahi olmayan yöntemlerle kimyasal yolla kısırlaştırılmasında testis içine çinko klorür enjeksiyonunun etkili bir yöntem olduğu ve yaşı ne olursa olsun güvenli olarak kullanılabileceği saptandı. Testis içine düşük doz (20 mg/0,2 mL) çinko klorür enjeksiyonunun erkek kedilerde kimyasal kısırlaştırma için kemosterilant olarak kullanılabilecek potansiyele sahip olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Chemical castration is a solution for pet overpopulation and for non surgical methods of male contraception. Surgical castration has some disadvantages: it is not cost-effective and time-consuming with risk of post operative complications. The aim of this study was to evaluate the clinical safety and efficacy of a single dose intratesticular injection of zinc chloride in causing sterility of male adult cats. Twenty male cats of mixed breed aging from one to three years old were selected in this study. Twelve male cats divided into three groups equally. Four male cats of each group were given a single bilateral injection of low, mid- and high zinc chloride 0.2 mL/per testis. Four male cats received only a single bilateral intratesticular injection with 0.2 mL sterile 0.9% NaCl solution (0.2 mL/per testis) and another for 4 male cats haven't used any treatment (control). All animals were examined for testicular size for caliper and ultrasound (US), blood serum testosterone and cortisol level and spermatological traits was performed before zinc chloride injections, on day 0 and then every 20 days for 60 days. The cats were anaesthetized with either xylazine HCl (2 mg/kg) in combination with ketamine-HCl (10 mg/kg). Semen was collected by electroejaculation. Orchiectomy was performed using surgical procedure at 60 days after intratesticular zinc chloride injection. The right and left testis from each male cat were used for histopathological studies. The results of the present study indicated that intratesticular injection of zinc chloride significantly decreased the motility rates and increased the abnormalities of the sperms. Histopathological studies revealed marked depletion of spermatozoa in the testes and seminiferous tubular degeneration, seminiferous tubular atrophy, Leydig cell hyperplasia and epithelial cell vacuolation. No cats had a significant increase in general health conditions or behavioral changes. All zinc chloride treatment groups male cats were azoospermic and had a Chemical castration is a solution for pet overpopulation and for non surgical methods of male contraception. Surgical castration has some disadvantages: it is not cost-effective and time-consuming with risk of post operative complications. The aim of this study was to evaluate the clinical safety and efficacy of a single dose intratesticular injection of zinc chloride in causing sterility of male adult cats. Twenty male cats of mixed breed aging from one to three years old were selected in this study. Twelve male cats divided into three groups equally. Four male cats of each group were given a single bilateral injection of low, mid- and high zinc chloride 0.2 mL/per testis. Four male cats received only a single bilateral intratesticular injection with 0.2 mL sterile 0.9% NaCl solution (0.2 mL/per testis) and another for 4 male cats haven't used any treatment (control). All animals were examined for testicular size for caliper and ultrasound (US), blood serum testosterone and cortisol level and spermatological traits was performed before zinc chloride injections, on day 0 and then every 20 days for 60 days. The cats were anaesthetized with either xylazine HCl (2 mg/kg) in combination with ketamine-HCl (10 mg/kg). Semen was collected by electroejaculation. Orchiectomy was performed using surgical procedure at 60 days after intratesticular zinc chloride injection. The right and left testis from each male cat were used for histopathological studies. The results of the present study indicated that intratesticular injection of zinc chloride significantly decreased the motility rates and increased the abnormalities of the sperms. Histopathological studies revealed marked depletion of spermatozoa in the testes and seminiferous tubular degeneration, seminiferous tubular atrophy, Leydig cell hyperplasia and epithelial cell vacuolation. No cats had a significant increase in general health conditions or behavioral changes. All zinc chloride treatment groups male cats were azoospermic and had a 50% reduction in total testicular volume after 60 days. We concluded with a clinical exam, that the adverse reactions were minimal and did not interfere with animal welfare. Results indicate that intratesticular injection of zinc chloride is an extremely effective method for non-surgical chemical castration of male cats and that it is safe regardless of age. In conclusion, the intratesticular injection of low dose (20 mg/0.2 mL) zinc chloride in testes had the potential as a chemosterilant for chemical sterilization in male cats.