Kazakistan'ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in Kazak halkının uluslaşması, ülkenin demokratikleşmesi ve gelişmesindeki rolü(1991-2019)
Thefounder-president of the Republic of Kazakhstan, Nursultan Nazarbayev's role in Kazakh people's nationalization, democratizationand development of the country(1991-2019)
  1. Tez No: 749655
  2. Yazar: NESLİHAN KURNUÇ AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABBAS KARAAĞAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla 1991 yılında bağımsızlığını kazanan Kazakistan, diğer ülkelere göre daha istikrarlı ve emin adımlarla ileriye doğru gelişmekte, hedefine koyduğu 2030-2050 yılında gelişmiş demokratik bir ülke olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Ülkenin bu süreci sağlıklı ve sorunsuz sürdürmesinin en önemli faktörü Nursultan Nazarbayev gibi dirayetli ve öngörülü bir lidere sahip olmasıdır. Bu tez çalışmasında Kazakistan'ın bağımsızlık süreci, ardından gelişme ve bilhassa Nursultan Nazarbayev'in iktidarının en güçlü döneminde yetkilerinin önemli kısmını parlamentoya ve hükümete devretme sürecinden çıkarılacak dersleri incelemek, diğer bölge ülkelerine örnek olabilme olasılıkları üzerinde durmaktır.Nursultan Nazarbayev'in kişiliği, düşünceleri ve yaptıkları inceleyerek bu önemli sürece ışık tutmaya çalışacağım.
Özet (Çeviri)
Kazakhstan, whichgaineditsindependence in 1991 withthedissolution of theSovietUnion, is developingmoresteadilyandconfidentlythanothercountries, and is takingfirmstepstowardsbecoming a developeddemocraticcountry in theyear 2030-2050, which it has set as itstarget. Themostimportantfactorforthecountrytocontinuethisprocess in a healthyandtrouble-freeway is that it has a prudentandforesightedleaderlikeNursultan Nazarbayev. Inthisthesis, it is aimedtoexaminethelessonsto be learnedfromtheprocess of Kazakhstan'sindependenceprocess, itsdevelopmentandespecially in themostpowerfulperiod of NursultanNazarbayev'spower, to transfer a significantpart of itspowerstotheparliamentandthegovernment, andtofocus on thepossibilities of being an exampleforothercountries in theregion. I willtrytoshedlight on thisimportantprocessbyexaminingNursultanNazarbayev'spersonality, thoughtsanddeeds.