Anne motivasyon eğitim programının bağlanma, öz güven ve depresyon düzeyine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of mother motivation training program on attachment, self-confidence and depression level
  1. Tez No: 749660
  2. Yazar: İREM BETÜL AYCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHNAZ CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada postpartum dönemindeki annelere uygulanmak için hazırlanan Anne Motivasyon Eğitim Programının Bağlanma, Öz Güven ve Depresyon Düzeyine Etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın örneklemini Karabük ilinde yaşayan 0-6 aylık bebeği olan 24 anne oluşturmaktadır. Araştırmada Anne Motivasyon Eğitim Programı'nın anne-bebek bağlanmasına, kadın öz güvenine ve postpartum depresyona etkisinin belirlenmesi amacıyla ön test ve son test uygulanıp, kontrol grupsuz zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma kapsamında hazırlanan Anne Motivasyon Eğitim Programı uzman görüşü alınmış gerekli görülen düzeltmeler sonucunda 12 haftalık bir süre içinde uzaktan eğitim yoluyla annelere uygulanmıştır. Eğitim sonrasında annelere bilgilendirme mektubu ve ev içi uygulama ödevleri verilmiştir. Analizler sonucunda Anne Motivasyon Eğitim Programı'nın anne-bebek bağlanmasına etkisi incelendiğinde anne bebek bağlanmasına olumlu yönde etkisi olduğu görülmüştür. Anne Motivasyon Eğitim Programı'nın kadın öz güvenine olumlu yönde etkisi olduğu görülmüştür. Verilen bu eğitimin Postpartum depresyon düzeyinde düşüş sağladığı sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the Effect of Maternal Motivation Training Program prepared to be applied to postpartum mothers on Attachment, Self-Confidence and Depression Level. The sample of the study consists of 24 mothers with a 0-6-month-old baby living in Karabük province. In order to determine the effect of Mother Motivation Education Program on mother-baby bonding, female self-confidence and postpartum depression, pre-test and post-test were applied and a weak experimental pattern without a control group was used in the study. The Mother Motivation Training Program prepared within the scope of the research was applied to mothers through distance education within a 12-week period as a result of the necessary corrections that received expert opinion. After the training, mothers were provided with an information letter and homework assignments for home practice. As a result of the analyzes, when the effect of the Mother Motivation Education Program on mother-baby attachment was examined, it was seen that it had a positive effect on mother-baby attachment. It has been observed that the Mother Motivation Education Program has a positive effect on female self-confidence. It has been concluded that this training provides a decrease in the level of postpartum depression.