Bekar bireylerin evlilik kaygısı ile evlilik öncesi eğitim algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Single individuals' marriage anxiety and premarital anxiety examining the relationship between perception of education
- Tez No: 909650
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH YALNIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Psikoloji, Family Planning, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Evlilik, iki bireyin hayatlarını birlikte yaşama kararı alarak kuvvetli bir bağ ile bağlandıkları en tabi evrensel bir olgudur. Modern hayatta evlilik ve aile algısını etkileyen pek çok değişken bulunmaktadır. Araştırmalar sonucunda bu değişkenler; aile ve evliliğe bakış, aile içi iletişim ve ilişki türleri, aile içi roller, yakın çevre ve uzak çevrede tanık olunan veya duyulan boşanmalar ve daha pek çok sosyolojik, ekonomik ve psikolojik etkenlerdir. Evliliğe bakışı etkileyen değişkenler, evlilik motivasyonuyla ve evlilik kaygı düzeyiyle ilişkilidir. Evlilikte kaygı ise bireylerin evliliğe ilişkin endişe verici fikir ve duygularını tanımlamaktadır. Kaygı; insanların umutlarını yitirmelerine, gerginlik yaşamalarına ve karar verme sürecinde zorlanmalarına sebep olmaktadır. Kaygılı bağlanma yaşayan bireyler romantik ilişkilerinde de terk edilme duygusunu taşımaktadırlar. Yapılan bilimsel çalışmalar, evlilik hayatında problemlerin çıkacağından kaygı duyan bireylere temel ilişki ve iletişim becerilerinin kazandırılmasıyla bireylerin evliliğe ilişkin bakış açısının değişeceği ve hayat kalitesinin artıracağı yönündedir. Bu çalışmanın amacı, TÜİK (2023) verilerine göre evlilik yaş ortalaması (kadınlarda 25,7 erkeklerde ise 28,3 yaş) evreni dikkate alınarak 25 yaş ve üstü genç yetişkin, daha önce evlenmemiş bekar bireylerin evlilik kaygı düzeyi ve evlilik öncesi eğitim algısı arasındaki ilişki ile demografik değişkenler (yaş, ekonomik durum, cinsiyet, akademik eğitim durumu, daha önce evlilik öncesi eğitim alma durumu) ve yakın çevre evliliğine ilişkin açıklayıcı değişkenler (anne ve babanın medeni hali, anne ve babanın evliliğine ilişkin katılımcıların görüşleri, birinci ve ikinci dereceden akrabaların boşanma durumu) arasındaki farklılıklar incelemektir. Araştırmada, Kartopu Örnekleme Tekniği ile 394 kişiye ulaşılmış olup elde edilen verilerle SPSS 22 programında Bağımsız Gruplar t-testi, ANOVA, Pearson Korelasyon ve Regresyon analizi yapılmıştır. Hangi gruplar arasında farklılık olduğunu tespit etmek amacıyla Post-Hoc Scheffe ve LSD testi uygulanmıştır. Yetişkin gençlerin evlilik öncesi eğitim algısı ile evlilik öncesi kaygısı arasında anlamlı düzeyde ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Evlilik öncesi kaygı puanları ile; yaş, yakın çevrede boşanan çiftlerle karşılaşma düzeyi, romantik ilişki durumu ve anne-baba evlilik tanımlaması arasında anlamlı düzeyde farklılık olduğu sonucuna varılmıştır. Evlilik öncesi eğitim algı puanları ile cinsiyet, ekonomik düzey ve evlilik öncesi eğitim alma değişken grupları arasında anlamlı düzeyde farklılık olduğu sonucuna varılmıştır. Yapılan regresyon analizinde evlilik öncesi kaygının, evlilik öncesi eğitim algısını anlamlı düzeyde yordadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Marriage is a fundamental and universal phenomenon, characterized by the strong bond formed when two individuals decide to live their lives together. In modern life, there are numerous variables that influence perceptions of marriage and family. Research has identified these variables as including views on marriage and family, types of communication and relationships within the family, roles within the family, exposure to or awareness of divorces in both close and distant social circles, and various sociological, economic, and psychological factors. These variables that affect perceptions of marriage are closely related to marital motivation and levels of anxiety about marriage. Anxiety in marriage refers to the distressing thoughts and emotions individuals experience concerning their marital relationship. Anxiety can lead to a loss of hope, increased tension, and difficulties in the decision-making process. Individuals with anxious attachments often carry a fear of abandonment in their romantic relationships. Scientific studies suggest that providing individuals who are anxious about potential problems in marital life with basic relationship and communication skills can alter their perspectives on marriage and enhance their quality of life. The purpose of this study is to examine the relationship between marital anxiety levels and perceptions of premarital education among single young adults aged 25 and above who have never been married, based on demographic variables (age, economic status, gender, academic education level, previous premarital education experience) and explanatory variables related to the marriage of their close environment (parents' marital status, participants' views on their parents' marriage, divorce status of first- and second-degree relatives, and parents' living status), in consideration of the marriage age average according to TÜİK (2023) data. The study utilized the snowball sampling technique to reach 394 individuals, and the collected data were analyzed using the Independent Groups t-test, ANOVA, and Pearson Correlation analysis with SPSS 22 software. Post-Hoc Scheffe and LSD tests were conducted to determine which groups exhibited significant differences. It has been concluded that there is a significant relationship between the perception of premarital education of adult teenagers and premarital anxiety. It was concluded that there is a significant difference between premarital anxiety scores and age, the level of encounter with divorced couples in the immediate vicinity, romantic relationship status and parental marriage Decription. It was concluded that there is a significant difference between the perception scores of premarital education and the variable groups of gender, economic level and premarital education Deciency. In the regression analysis, it was concluded that premarital anxiety significantly predicts the perception of premarital education.