Acil servise başvuran sepsis tanısı almış hastalarda rox indeksi ile laktat klirensinin mortalite ile ilişkisi
Rox index and lactate clearance in sepsis patients in emergency department and its relationship with mortality
- Tez No: 749677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AFŞIN İPEKCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Sepsis hastalarında Rox indeksinin laktat klirensi ile korelasyonunu ve rox indeksinin mortalite öngörmede rolünü araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Kliniğine Nisan 2022- Eylül 2022 tarihleri arasında başvuran sepsis tanısı alan 18 yaş ve üzeri hastalar dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, ek hastalıkları, 0 ve 6. saat vital değerleri ve kan gazı parametreleri, aldıkları tedaviler, kültür sonuçları prospektif olarak kaydedilmiş ve 30 günlük sağkalımları takip edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya sepsis-3 tanı kriterlerine uyan 83 hasta dahil edilmiştir. Hastaların ortalama yaşı 68,58±15,01'dir ve %57,8'i erkektir. Sağkalanların SOFA skoru ölenlerden anlamlı olarak yüksektir. En sık görülen ek hastalık solid kanserlerdir. Ek hastalık ve mortalite arasında ilişki saptanmadı. En sık solunum yolu enfeksiyonları gözlendi. Ybü yatışı olan ve vazopressör başlanan hastalarda mortalite anlamlı olarak yüksek saptandı. Mortalite öngörmede laktat 1, laktat2 ve rox 2 değerlerinin etkinliği benzerdir. EAA sırasıyla 0,626(%95 GA; 0,513-0,730) p=0,045, 0,625(%95 GA; 0,512-0,729) p=0,046, 0,626 (%95 GA; 0,513-0,730) p=0,040'tır. Rox 1 ve laktat klirensi ve mortalite arasında bir ilişki saptanmadı (EAA: 0,545, (%95 GA; 0,432-0,654) p=0,485, 0,608 (%95 GA; 0,495-0,713) p=0,084). Laktat klirensi ve Rox indeksi arasında korelasyon saptamadık. 30 gün sonunda toplam mortalite %55,4'tür. Sonuç: Laktat 1, laktat 2 ve rox 2 değerleri mortalite öngörmede rox 1 ve laktat klirensinden daha değerlidir. Laktat ve rox indeksinin sepsis hasta takibinde kullanımı başlangıç değerden daha efektif olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the correlation between the rox index and lactate clearance and to estimate the predictive value of the rox index for 30-day mortality. Material and Method: Our study included patients who were admitted to Istanbul University-Cerrahpasa Cerrahpasa School of Medicine Hospital Emergency Department between April 2022- September 2022 that was older than 18 years old and diagnosed with sepsis. Demographic features, comorbidities, 0th and 6th-hour vital parameters, blood gas parameters, treatments received, and culture results of patients were prospectively recorded, and 30-day mortality outcomes were evaluated. Results: 83 patients who fulfilled sepsis -3 diagnostic criteria were included. The mean age was 68,58±15,01 and 57,8% was male. SOFA score of survivors was significantly higher than deceased. The most observed comorbidity was solid cancer. There was no association between comorbidities and mortality. Respiratory tract infections were seen the most. Mortality was significantly higher in patients who were admitted to ICU and treated with vasopressors. The predictive values of lactate 1, lactate 2, and rox 1 for mortality were similar. AUC 0,626(95% CI 0,513-0,730) p=0,045, 0,625(95% CI, 0,512-0,729) p=0,046, 0,626 (95% CI, 0,513-0,730) p=0,040, respectively. No association was found between the rox 1, lactate clearance and mortality (AUC: 0,545(95% CI, 0,432-0,654) p=0,485, 0,608 (95% CI, 0,495-0,713) p=0,084). There was no correlation between the rox index and lactate clearance. Overall 30-day mortality was 55,4%. Conclusion: Lactate 1, lactate 2, and rox 2 values are better for mortality prediction than the rox 1 and lactate clearance. The use of lactate and rox index in sepsis patient follow-up may be more effective than the initial value.