Gender inequality and women's participation in Nigerian politics (2011-2019
Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve kadınların Nijerya siyasetine katılımı (2011-2019)
  1. Tez No: 749680
  2. Yazar: ADENIYI OLANREWAJU ADENEKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOUHAMED BACHIR DIOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Nijerya'da kadınların Nijerya'nın siyasi çerçevesine entegrasyonu, Ulusal Kadın Komisyonunu kuran 1989 tarihli 30 sayılı federal hükümet kararnamesi ile başladı. Kadınların kamu işlerine ve ulusal planlamaya katılımının kurumsallaşmasını ayarlamak için 1958'de Uluslararası Kadın Yılı'nın açılışının ardından, bu atılıma rağmen, 2019 nüfus sayımına göre 201 milyon olan nüfusun %49'unu Nijeryalı kadınların oluşturması, ancak milletvekillerinin sadece %4'ünü oluşturması, kadınların Nijerya siyasetine nispeten düşük katılımının olduğu anlamına gelmektedir. Cinsiyet ayrımı, din, ekonomik kısıtlamalar, inanç sistemi ve erkek şovenizmi nedenleri açıklar. Bu çalışma, 2011 – 2019 yılları arasında Nijerya siyasetine toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve kadınların katılımı hakkında eleştirel bir değerlendirme yapmaktadır. Amaç, Nijerya siyasetine kadınların katılımını en iyi şekilde iyileştirebilecek politika ve uygulama alanlarındaki faktörleri ve hükümet reformlarını bulmaktır. Bu çalışma, cinsiyet eşitliği için ayırt edici yasal çerçevenin yokluğunun Nijerya'da kadınların siyasi katılımı pahasına var olduğunu savunuyor. Ayrıca cinsiyet tercihi biçimindeki cinsiyet eşitsizliği, ekonomik kısıtlamalar ve erkek şovenizmi Nijerya'da kadınların siyasi katılımını etkiliyor.
Özet (Çeviri)
In Nigeria, the integration of women into Nigeria's political framework began with the federal government decree No.30 of 1989 which established the National Commission for Women. Following the inauguration of the International Year for women in 1958 to calibrate the institutionalization of women's participation in public affairs and national planning. Despite this stride, the fact that Nigerian women make up of 49% of the population which is 201 million according to the 2019 population census, but with only 4% of lawmakers means there is relatively low participation of women in Nigerian politics. Gender divide, religion, economic constraints, belief system and male chauvinism account for the reasons. This study makes a critical assessment of gender inequality and women participation in Nigerian politics from 2011 – 2019. The aim is to find the factors and government reforms in areas of policies and practices that can best improve on women partcipation in Nigerian politics. This study argues that absence of distinctive legal framework for gender equality exists at the expense of women political participation in Nigeria. In addition gender inequality in form of sex-preference, economic constraints and male chauvinism impact on women political participation in Nigeria.