Physicochemical properties of Danakil desert rock salt
Danakil kaya tuzu fizikokimyasal özellikleri
- Tez No: 749688
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜDAYİ ERCOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Cibuti ve Etiyopya sınırında olan Danakil bölgesi tuz çölünde üretilen, çok eski zamanlardan beri yöre halkı tarafından tüketilen olarak kullanılan kaya tuzunun kiyasal içeriğinin belirlenmesi için bu tez hazırlanmıştır. Bu nedenle çalışmanın saha bölümünü oluşturan numune toplama işlemlerinden sonra ICP-MS analizi ile bazı eser elementler belirlenmiş ve ilgili standartlarla karşılaştırılmıştır. Analiz sırasında elde edilen sonuçlar, analiz edilen kaya tuzu ve toprak örneklerinde Fe, Sn, Co, Al, Ni, Sb, Li gibi elementlerin tespit edilmediğini ortaya koymuştur. Ayrıca, uluslararası düzeyde, Hg ve As ve Pb gibi en yüksek toksisiteye sahip metaller kaya tuzunda bulunmazken, toplanan toprak örneklerinde Cd elementi bulunmuştur. Nitekim kaya tuzu örneklerinde Ca, Mg, Zn ve Ba önemli değerlerde bulunmuştur. Cu ve Mn toprak örneklerinde tespit edilmiş ancak kaya tuzu örneklerinde tespit edilmemiştir. Ana ilgi, numunelerde bulunan farklı mineral türlerini ayırt etmek ve moleküler yapıları hakkında bilgi elde etmektir. Analiz sırasında tespit edilen FTIR spektrum aralıkları şu sonuçları verdi: 965cm, 1000cm, 1400cm, 1656cm ve 3393cm.Bu sonuçlara göre kaya tuzu örneklerinin birbirinden farklı olduğu gösterilmiştir. Öte yandan, kaya tuzu ve toprakta bulunan safsızlıkları ortaya çıkarmak için örneklerin görüntüleri alınmıştır. Numunelerin mikrofotoğrafları, toplama sırasında tuzun toprağa karışması nedeniyle Danakil ili kaya tuzunun safsızlıklar içerdiğini göstermektedir. Yapılan numunelerin pH analizi, bazik değerleri ortaya çıkardı. Kaya tuzu ve toprak numunelerinin kolorimetri analizine gelince, L*, a*, b* değerleri, Danakil kaya tuzunun, kaya tuzunun beyazlığını ve kalitesini değiştiren safsızlıklar içerdiğini ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
The rock salt produced in the salt deposit of Danakil province in Djibouti and Ethiopia border, which for years has been exploited by the local inhabitants for sale and used as a condiment in food, has been studied in order to examine whether the rock salt of this region was consumable or not. For this reason, after the sample collection processes, which constitute the field part of the study, some trace elements were determined by ICP-MS analysis and compared to relevant standards. The results obtained during the analysis revealed that elements such as Fe, Sn, Co, Al, Ni, Sb, Li were not detected in the rock salt and soil samples analyzed. Furthermore, at the international level, metals with the highest toxicity, such as Hg and As and Pb were not found in rock salt, but the element Cd was found in the collected soil samples. Indeed, Ca, Mg, Zn and Ba were found in rock salt samples with significant values. Cu and Mn were identified in soil samples but not in rock salt samples. . Indeed, Ca, Mg, Zn and Ba were found in rock salt samples with significant values. Cu and Mn were identified in soil samples but not in rock salt samples. The main interest is to distinguish the different types of minerals present in the samples and to obtain information about their molecular structure. The FTIR spectrum ranges detected during the analysis gave the following results: 965cm, 1000cm, 1400cm, 1656cm, and 3393cm. According to these results, it was shown that rock salt samples are different from each other. On the other hand, the images of the samples were taken to reveal the impurities present in the rock salt and the soil, the microphotographs of the samples show that the rock salt of Danakil province contain impurities due to the fact that the salt was mixed with the soil during collection.The analysis of the pH of the samples carried out revealed basic values.As for the analysis of the colorimetry of rock salt and soil samples, the values of L, a, b, revealed that Danakil rock salt contains impurities that alter the whiteness and quality of rock salt.