Özel eğitim ve sınıf öğretmenlerinin sınıf içi ölçme değerlendirme alanında öz yeterlik algılarının karşılaştırılması. (Ankara örneklemi)
Comparison of self-efficiency perceptions of special education and classroom teachers in the field of indoor assessment and evaluation (Ankara sample)
- Tez No: 749696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZİYA TAVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Özel eğitim ile sınıf öğretmenlerinin sınıf içi ölçme değerlendirme alanında öz yeterlik algılarının karşılaştırılarak incelenmesini amaçlayan bu araştırmada, iki grubun sınıf içi ölçme değerlendirme alanına yönelik öz yeterlik algı düzeyleri yaş, cinsiyet, çalışma yılı ve öz yeterlik algı düzeyleri değişkenlerine göre incelenmiştir. Son olarak iki grubun sınıf içi ölçme değerlendirme alanına yönelik öz yeterlik algıları arasında bir fark olup olmadığına bakılmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama yönteminin kullanıldığı betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini; 2020-2021 eğitim öğretim yılında Ankara ili merkez ve ilçelerinde resmi okullarda görev yapan 114 özel eğitim ve 138 sınıf öğretmeni olmak üzere toplam 252 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen“Katılımcı Bilgi Formu”ve Çalışkan (2012) tarafından geliştirilen“Ölçme ve Değerlendirme Öz Yeterlik Algı Ölçeği”nin katılımcılara web ortamında sunulması yolu ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 26.0 programı ile çözümlenmiş, verilerin analizi sürecinde normallik testleri, t-testi, varyans analizi (ANOVA) ile yüzde ve frekans değerleri incelenmiştir. Araştırma sonucuna göre; özel eğitim öğretmenlerinin ölçme değerlendirme öz yeterlik algı düzeylerinin orta derecenin üzerinde olduğu, sınıf öğretmenlerinin ölçme değerlendirme öz yeterlik algı düzeylerinin nispeten iyi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Özel eğitim öğretmenlerinde erkek öğretmenlerin kadın öğretmenlere göre ölçme değerlendirme öz yeterlik algılarının daha yüksek olduğu, yaş ve çalışma yılı değişkenlerinin her iki grup için de ölçme değerlendirme öz yeterlik algılarına manidar bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin ölçme değerlendirme öz yeterlik algılarının özel eğitim öğretmenlerine göre daha olumlu olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin bilgi, beceri ve öz yeterlik algılarının artması amacıyla, kendilerini geliştirebileceği hizmet içi eğitim faaliyetlerine katılması faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to compare the self-efficacy perceptions of special education and primary school teachers in the field of classroom assessment and evaluation. In the study, the self-efficacy perception levels of the two groups in the classroom assessment and evaluation area were examined according to the variables of age, gender, working year and self-efficacy perception levels. At last, it was examined If there was a difference between the self-efficacy perceptions of the two groups in context of the field of assessment and evaluation in the classroom. This research is descriptive research using the general survey methodology, one of the quantitative research methods. The research was conducted by official 114 special education and 138 primary school teachers in Ankara during 2020-2021 year of study. The data of the research were collected by giving“Participant Information Form”created by the“researcher”and the“Assessment and Evaluation Self-Efficacy Perception Scale”developed by Çalışkan (2012) to the participants on the Internet. The data obtained during the research were dissolved by SPSS 26.0 program. During the data analysis process, normality tests, t-test, analysis of variance (ANOVA) and percentage and frequency values were examined. Considering the results of the research; It has been concluded that the assessment and evaluation self-efficacy perception levels of the special education teachers are above the medium level, and the assessment and evaluation self-efficacy perception levels of the primary school teachers are relatively better than former. Researching the participant special education teachers, male teachers' self-efficacy perceptions are higher than female teachers. However, it was concluded that the variables of age and working years did not have a much effect on the assessment and evaluation self-efficacy perceptions for both groups. It was concluded that the assessment and evaluation self-efficacy perceptions of classroom teachers are better than special education teachers. To increase their knowledge, skills and self-efficacy perceptions, it is recommended that teachers should attend in-service trainings.