Bir kıyamet alameti olarak Ye'cûc ve Me'cûc
Gog and Magog as a sign of doomsday
  1. Tez No: 749716
  2. Yazar: FEYZA KARAPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada Bir Kıyamet Alameti Olarak Ye'cûc ve Me'cûc konusu incelenmiştir. Bu bağlamda konu hakkında kaleme alınmış Mûsâ Cârullah Bigiyef'e ait“Kur'ân-ı Kerîm Âyet-i Kerîmelerinin Mûciz İfadelerine Göre Ye'cûc”ve Hüseyin el-Cisr'e ait“Ye'cûc ve Me'cûc Taifesi Dünyanın Ne Tarafındadır?”adlı risaleler incelenmiştir. Kökeni hakkında kesin bir tespit yapılamayan Ye'cûc ve Me'cûc kavramı, Kur'ân, Sünnet ve Kitâb-ı Mukaddes'in muhtelif bölümlerinde geçmektedir. Bu konu hakkında öne sürülen fikirler sonucunda Ye'cûc ve Me'cûc'un bir kişi, bir topluluk ya da bir vasıf olduğuna dair farklı iddialar ileri sürülmüştür. Örneğin, Ye'cûc ve Me'cûc'u topluluk olarak kabul eden Feyyûmî, Fahreddin Razi, İbn Kesir gibi düşünürler Türkler, Tatarlar, Deylemliler, Moğollar, Çinliler vb. olabileceğini iddia etmiştir. Araştırmada tahlil edilen Mûsâ Cârullah'a ait“Kur'ân-ı Kerîm Âyet-i Kerîmelerinin Mûciz İfadelerine Göre Ye'cûc”adlı risalede Ye'cûc kelimesinin etimolojisine dair bilgilere yer verilmiş; Ye'cûc ve Me'cûc'un vasfı ve ne olduğu hakkında açıklamalar yapılmıştır. Ayrıca Cârullah, rivayetler ve müfessirler hakkında bazı eleştirilerde bulunmuş ve tenkitlerini izahlarıyla birlikte aktarmıştır. Hüseyin el-Cisr ise, risalesinde daha çok Ye'cûc ve Me'cûc'un bulunabileceği konum hakkında yorumlar yapmıştır. Ona göre Kur'ân'da da bahsedildiği üzere Ye'cûc ve Me'cûc'un varlıkları hak olup, kutuplarda olmaları ihtimal dahilindedir. Nitekim ayet ve hadislerde geçen vasıflarına bakarak, günümüzde bazı milletler ya da olaylarla Ye'cûc ve Me'cûc arasında irtibat kurulabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, Gog and Magog as a Sign of Doomsday was examined. In this context, the treatises named“Kur'ân-ı Kerîm Âyet-i Kerîmelerinin Mûciz İfadelerine Göre Ye'cûc”by Mûsâ Cârullah Bigiyef, and“Ye'cûc ve Me'cûc Taifesi Dünyanın Ne Tarafındadır?”by Hüseyin el-Cisr were discussed. The concept of Gog and Magog, whose origin cannot be determined, takes place in various sources as the Qur'an, Sunnah and the Bible. According to idioms on this topic, there are some arguments about the Gog and Magog as this can be a community or a qualification. For example, scholars such as Feyyumi, Fahreddin Razi, and Ibn Kathir, who accepted Gog and Magog as a community, claimed that Turks, Tatars, Daylemites, Mongols, Chinese,etc. could be Gog and Magog. Mûsâ Cârullah's“Kur'ân-ı Kerîm Âyet-i Kerîmelerinin Mûciz İfadelerine Göre Ye'cûc”pamphlet which is examined in this study, mentioned the etimological information of“Ye'cûc”besides, he criticized rumors, some exegetes and he gaves reasons for his criticisms. Hüseyin el-Cisr commented mostly on the location where Gog and Magog can be found. According to him, as mentioned in the Qur'an, Gog and Magog's existence is accurate and they may be at the poles. Looking at the qualities mentioned in the verses and hadits, it is possible to establish a connection between Gog and Magog with the some nations or events today.