The effect of coenzyme Q10 on male infertility
Koenzim Q10'un erkek kısırlığına etkisi
  1. Tez No: 749719
  2. Yazar: ALI SAEID ABDALLAH AL-ZAIDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ŞAHİN YAĞLIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TUHMAZ HAMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Koenzim Q10'un yakın zamanda erkek kısırlığı ile ilişkili olduğu belgelenmiştir. Çalışmalar, Koenzim Q10 seviyelerini sperm hareketliliği ve canlılığı gibi semen kalitesiyle ilişkilendirmiştir. Bu çalışma için 90 katılımcı seçildi. Ayrıca kontrol grubu olarak 30 sağlıklı birey seçilmiştir. Bu çalışma, Koenzim Q10 düzeylerinin semen parametreleri üzerindeki etkisini (infertil erkeklerde en önemlisi sperm hareketliliğidir) doğrudan veya Koenzim Q10'un erkek doğurganlık hormonları LH, FSH, Prolaktin ve Testosteron üzerindeki etkisiyle analiz etmeyi amaçlamıştır. Bu çalışmanın sonuçları, sperm motilitesini ve semen hacmini etkileyen Koenzim Q10 ile testosteron arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Sonuçlarımız prolaktinin net bir etkisini gösterirken, Q10'un LH ve FSH hormonları üzerinde net bir etkisi etkisinin bulunmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Coenzyme Q10 has recently been documented to be associated with male infertility. Studies have linked coenzyme Q10 levels to semen quality, like sperm motility also vitality. 90 participants were selected for this study. In addition, 30 healthy individuals were selected as a control group. The current study aimed to analyze the effect of CO-enzyme Q10 levels on semen parameters (the most important of which is sperm motility in infertile males) directly or through the effect of Co-enzyme Q10 on male fertility hormones LH, FSH, Prolactin and Testosterone. The results of this study showed a relationship between testosterone also Coenzyme Q10, which affects sperm motility also semen volume. Our results showed a clear effect of prolactin, while there was no clear effect of Q10 on LH also FSH hormones.