1989 sonrası Bulgaristan'da endüstri ilişkileri'nin dönüşümü
Transformation of industrial relations in Bulgaria after 1989
- Tez No: 749741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
1989'da Sosyalist bloğun çöküşünden sonra piyasa ekonomisine geçen ülkeler ekonomik sistemlerinde bir dönüşüm sürecine girmiştir. Bu ülkeler arasında yer alan Bulgaristan'da, 1989 sonrası sosyalist sistemin çökmesiyle ekonomik ve siyasi anlamda yeniden yapılanma ihtiyacı meydana gelmiştir. 10 Kasım 1989'dan sonra demokrasi ve piyasa ekonomisine geçen Bulgaristan'ın endüstri ilişkileri sistemi de değişmeye ve gelişmeye başlamıştır. Bu çalışmada 1989 yılından sonra değişen ekonomik sistemle birlikte dönüşüm yaşayan Bulgaristan endüstri ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda modern endüstri sisteminin değişimi de detaylı olarak incelenmiştir. Bu araştırma kapsamında 1989 sonrası piyasa ekonomisine geçişle birlikte yeniden yapılanan endüstri ilişkileri sistemi aktörler ve politikalar bağlamında analiz edilmiştir. Çalışmada ikincil veri kaynakları kullanılarak tarihsel perspektifte bir inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Following the collapse of the socialist system in 1989, countries that moved to a market economy have begun the process of transitioning their economic systems. With the collapse of communist system in 1989, the need for economic and political rehabilitation arose in Bulgaria, which is one of these countries. Bulgaria's industrial relations system began to change and develop after November 10, 1989, when the country transitioned to democracy and a market economy. This study aims to examine Bulgaria's industry relations, which underwent a transformation as a result of the economic system that changed after 1989. The evolution of the modern industry system is also thoroughly investigated. In this study, the industrial relations system, which was restructured with the transition to the market economy after 1989, was analyzed in the context of actors and policies. In the study, a historical perspective was examined by using secondary data sources