Üretim verimliliğinin artırılmasında stratejik planlamanın rolü: Sanayi sektöründe bir uygulama
The role of strategic planning in increasing production efficiency: An application in the industrial sector
  1. Tez No: 749744
  2. Yazar: ABDULMALEK ABDULAZIZ AHMED MOHAMMED AL-FUTAIH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Teknolojik gelişmeler, müşteri beklentilerinin niteliklerini değiştirmiştir. Bu ise küreselleşme sürecini hızlandırmış ve üreticilerin verimlilik iyileştirme konusunda ihtiyaçlarını artırmıştır. Geçmiş yıllara göre üretimdeki verimlilik, bir firmanın kullandığı emek, malzeme, makine ve sermaye gibi mal ve hizmetlere veya son çıktıya ne kadar fazla olduğunu ifade etmiştir. Ancak bugün artık girdi ve çıktı oranlarının ölçülmesiyle verimliliği artırma konusu tartışmalı olmuştur. Aynı zamanda stratejik planlama da üretim verimliği üzerindeki rolüne odaklanmıştır. Üretim stratejisi ile ilgili taranmış literatür, rekabetin avantajlı ortamını yaratmak ve sürdürmek için güçlü bir çerçeve sunmuştur. İmalat, izole bir işlev olarak görülmek yerine iş ihtiyaçları ile iç içe değerlendirmiş ve işletme politikaları üzerine rekabet etkisine önem verilmiştir. Bu yaklaşımla, uzun dönemli planlamanın sağlanması oldukça önemlidir, ancak günlük karar vermede daha az yardımcı olabileceği gibi, kısa vadeli iyileştirme yöntemleri bazen net yönlerden yoksundur. Çünkü, böyle uygulamalar arasında seçim yapabilmek için çok az kriter mevcut olabilmektedir. Bu araştırmanın amacı, üretim verimliliği üzerinde stratejik planlamanın rolüne odaklamaktır. Söz konusu stratejik planlamanın üretim verimliliğine ne kadar yansıdığını anlamak için ilgili üretici firmalara anket uygulanmıştır. Bursa'daki tekstil ve otomotiv firmaları kapsayan bu araştırmada toplam 201 tane anket toplanmıştır. SPSS 22 paketi ile analizi yapılmış olan bu çalışma sonuçlarına göre, Üretim Verimliliği ile 6 tane faktörle ilişki olduğu tespit edilmiştir. Buna göre, Üretim Verimliliği ile Üretim Lojistiği, Stratejik Planlamayla Tutarlılık, Tedarikçilerle İletişim Politikası, Üstünlük Yaklaşımı, Pazarlama Yaklaşımı ve Stratejik ürün arasında ilişki bulunmaktadır. Bu ilişkinin yönü istatistiksel anlamda pozitiftir. Yani, söz konusu faktörlere ne kadar odaklanırsa, üretim verimliliği o kadar iyileşecektir. Diğer yandan, Üretim Verimliliği ile Tedarikçilerle İşbirliği ve Müşteri Beklentisi arasında ilişki olmadığına karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing developments in today's technology has changed the customer expectations. This increased globalization which also rised the manufacturers' needs for better methods to enhance the productivity. In the past, productivity used to be how well an organization would convert inputs (such as labor, materials, machinery, and capital) into goods and services (outputs). However, today, the issue of increasing productivity by measuring input and output ratios has been controversial. At the same time, strategic planning has focused on its role on production efficiency. The current literature on manufacturing strategy provides a strong framework for creating and maintaining competitive advantage. Manufacturing is intertwined with business needs rather than seen as an isolated function, and business policies are screened for competitive impact. Such an approach is invaluable for long-term planning, but can be less helpful in day-to-day decision making, and short-term improvement programs sometimes lack clear directions. Because there may be very few criteria to choose between such applications. Based on this approach, this research was conducted. The purpose of this research is to focus on the role of strategic planning in terms of productivity in the manufacturing area. In order to understand how much the said strategic planning reflects on productivity, a questionnaire was applied to the relevant manufacturers. In this research, which covers textile and automotive companies in Bursa, a total of 201 questionnaires were collected. According to the results of this study, which was analyzed with the SPSS 22 package, it was determined that there is a relationship between Productivity and 6 factors. Accordingly, there is a relationship between Productivity and Production Logistics, Consistency with Strategic Planning, Communication Policy with Suppliers, Superiority Approach, Marketing Approach and Strategic Product. The direction of this relationship is statistically positive. That is, the more focused on these factors, the better the productivity will be. On the other hand, it has been decided that there is no relationship between Production Efficiency, Cooperation with Suppliers and Customer Expectation.