Okul öncesi öğretmenlerinin mesleki tutumları ile okul iklimi algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between pre-school teachers' professional attitude and school climate perceptions
- Tez No: 749745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Öğretmenlerin mesleki tutumları ile görev yaptıkları okulun kültürü arasındaki ilişkinin bilinmesi, okulların başarıya ulaşmaları açısından büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin mesleki tutumları ile okul iklimi algıları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırma, nicel araştırma deseninde ve ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Sivas il merkezi ve ilçelerindeki okul öncesi eğitim kurumlarında görevli 511 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenindeki öğretmenlerin tümünün ulaşılabilir olması nedeniyle evren örnekleme yöntemi benimsenmiştir. Araştırmada, veri toplama aracı olarak Öğretmenlik Mesleğine İlişkin Tutum Ölçeği ve Okul İklimi Ölçeğinden kullanılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerinin belirlenmesinde, Kişisel Bilgi Formundan yararlanılmıştır. Araştırmanın veri seti, okul öncesi eğitim kurumlarında görevli 291 öğretmenin görüşlerinden oluşmaktadır. Verilerin analizinde IBM 25 SPSS programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları, öğretmenlerin mesleğe yönelik tutumları ve okul iklimi algılarının yüksek düzeyde olduğunu ortaya koymuştur. Öğretmenlerin mesleki tutumları ile okul iklimi algıları arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Ayrıca okul öncesi öğretmenlerinin mesleki tutumları ile okul iklimi alt boyutlarında da pozitif yönlü orta düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki söz konusudur. Ancak çatışma alt boyutunda düşük düzeyde negatif bir ilişki belirlenmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin okul iklimi algıları, öğretmenlik mesleğine ilişkin tutumlarını pozitif yönde anlamlı düzeyde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
Knowing the relationship between the professional attitudes of the teachers and the culture of the school they work in is of great importance for the success of the schools. The purpose of this research is to determine the relationship between the professional attitudes of preschool teachers and their perceptions of school climate. For this purpose, the population of the research consists of pre-school teachers working in Sivas, and the sample of the research consists of 291 teachers selected by simple and random sampling method from this population. The research was carried out in quantitative research design and survey model. In the study, 'Attitude towards Teaching Profession Scale' and 'School Climate Scale' were used as data collection tools. Personal Information Form was used to determine the demographic characteristics of the participants. IBM 25 SPSS program was used in the analysis of the data. The results of the study revealed that teachers' attitudes towards the profession and perceptions of school climate are high. It was found that there is a positive and moderately significant relationship between teachers' professional attitude and school climate perceptions. In addition, there is a statistically significant and moderately positive relationship between the professional attitudes of preschool teachers and the school climate sub-dimensions. However, a low-level negative relationship was determined in the conflict sub-dimension. Preschool teachers' school climate perceptions predict their attitude towards the teaching profession positively and significantly.