Gelişmekte olan ekonomilerde sosyal inovasyon ve milli yenilik sistemleri
Social innovation and national innovation systems in emerging economies
  1. Tez No: 749746
  2. Yazar: VECİYE TAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sosyal inovasyon ve Milli Yenilik Sistemleri (MYS) son yıllarda üzerinde önemle durulan konulardır. İnovasyon, akla gelebilecek her alanda ortaya konabilen ve sistemleştirildiğinde mikro ve makro her düzeyde etkili sonuçlar doğurabilen bir olgudur ve farklı türleri mevcuttur. Bu türlerden biri olan sosyal inovasyon; sosyal bir soruna getirilmiş önceki yöntemlerden daha etkili, verimli, sürdürülebilir, adil ve özgün bir çözüm olarak önem kazanmaktadır. MYS ise faaliyetleri ve etkileşimleri yeni teknolojileri başlatan, geliştiren ve yaygınlaştıran kamu ve özel sektörlerdeki kurum ve kuruluşların bir ağı olarak özellikle gelişen ekonomiler için ayrı bir öneme sahiptir. Sosyal inovasyon ve MYS, gelişen ekonomilerin gelişmiş ekonomi grubuna girebilmeleri için üzerinde önemle durmaları gereken hususları kapsamaktadır. Bu çalışmanın amacı, literatürde sosyal inovasyon ve MYS'nin gelişen ekonomiler bağlamında ele alındığı çalışmaların betimsel içerik analizinin yapılması ve bunların çeşitli kıstaslara göre eğilimlerinin ve hangi hususları kapsadığının belirlenmesidir. Bu maksatla Web of Science (WoS) veritabanından çeşitli kriterlere göre belirlenen SSCI endeksli 77 bilimsel makaleye betimsel içerik analizi uygulanmıştır. Sonuçlar; iş birliği, etkileşim, yenilikçi bir kültür ile dinamik ve etkin politikaların bir çıktı olarak inovasyonun meydana gelmesindeki önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın, gelişen ülkeler bağlamında sosyal inovasyon ve MYS ile ilgili gelecekte yapılacak olan çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Social innovation and National Innovation Systems (NIS) have become the issues that have been prominently emphasized especially in recent years. Innovation is a phenomenon that can be practiced almost in every field, hence it has various types. One of these types, social innovation, which can be defined as a more effective, efficient, sustainable, fair and original solution to a social problem than previous methods becomes increasingly important. Similarly; NIS which can be described as the network of institutions and organizations in the public and private sectors whose activities and interactions initiate, import, develop and disseminate new technologies is getting more important, too. Social innovation and NIS encompass the issues that developing economies should consider to catch the advanced economy class, i.e. the level of economically and socially developed countries. The aim of this study is to conduct a descriptive content analysis of the research in the literature where social innovation and NIS are addressed in the context of emerging economies, and to determine their tendencies in terms of various preset criteria. To this end, SSCI indexed 77 articles were selected according to various preset criteria from Web of Science (WoS), and analysed. The conclusion section includes the evaluation of the trends obtained from the findings. The findings highlight the importance of collaboration, interaction, an innovative culture, dynamic and effective policies to obtain innovative outcomes. It is expected that this study will contribute to future studies on social innovation and NIS in the context of developing countries.