Türk iş hukukunda kısa çalışma ve karşılaştırmalı hukuktan kısa çalışma örnekleri
Short work in Turkish labor law and short work examples from comparative law
- Tez No: 749749
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ŞİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Küreselleşmeye bağlı şekilde dünyayı etkisine alan çeşitli büyük çaplı krizler işyerlerini de büyük oranda etkilemektedirler. İşverenler söz konusu krizin etiklerinden kurtulmak ya da en aza indirgemek için işçinin mağduriyetine sebebiyet verecek uygulamalara başvurmaktadırlar. Bu kapsamda krizin işyerindeki yıkıcı etkilerini geciktirmek, işçi aleyhine olan haksız uygulamalara son vermek için istihdamı koruyucu politikalar geliştirilmiştir. İşsizliğin yol açabileceği maliyetleri en aza indirgemek mevcut çalışan işçilere de iş güvencesi sağlamak ve doğal olarak krizin etkilerini en aza indirmek için devlet desteğini içerir ve işçinin korunması ilkesine hizmet eden kısa çalışma kurumu 2003 yılında hukukumuza dâhil olmuştur. Çalışmamızda kısa çalışma kurumu kapsamlı biçimde incelenmiştir. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kısa çalışmaya dair genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde kısa çalışmanın şartları, hükümleri ve sona erme halleri ile güncel bir kısa çalışma örneği olan COVID-19'a ilişkin genel bilgiler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde karşılaştırmalı hukuktan kısa çalışma örneklerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Various large-scale crises that affect the world due to globalization also affect workplaces to a large extent. In order to get rid of or minimize the effects of the crisis in question, employers resort to practices that will cause the worker's grievance. In this context, employment protective policies have been developed to delay the devastating effects of the crisis in the workplace and to put an end to unfair practices against workers. It includes state support in order to minimize the costs that may be caused by unemployment, to provide job security to existing workers and naturally to minimize the effects of the crisis, and the short-time working institution serving the principle of worker protection was included in our law in 2003. In our study, the institution of short-term employment has been comprehensively examined. Our work consists of three main parts. In the first chapter, general information about the short study is given. In the second part, the conditions, provisions and termination of the short work and general information about COVID-19 are discussed. In the third chapter, short study examples from comparative law, which is a current short study example, are given