Duygu analizi yönteminin pazarlama alanında kullanımına ilişkin çalışmaların değerlendirilmesi
Evaluation of studies on the use of sentiment analysis method in the field of marketing
  1. Tez No: 749748
  2. Yazar: ÖZLEM GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı duygu analizi yöntemine İLİŞKİN LİTERATÜRDE YAPILAN ÇALIŞMALARIN ni inceleyerek, pazarlama alanındaki kullanım imkânlarını ortaya çıkarmaktadır. Çalışmada yapay zekâ araştırma yöntemleri içerisinde duygu analizi metodu incelenecek ve tüketici davranışlarını açıklamada yeterliliği tartışılacaktır. Pazarlama araştırmalarında alternatif yöntemlerin kullanımı son zamanlarda artış göstermiştir. Hem akademik hem de iş hayatında uzmanlar tüketici davranışlarını daha iyi anlayabilmek için istatistiki yöntemler ile birlikte nitel yöntemlere de yönelmektedirler. Diğer yandan, yapay zekâ ve endüstri 4.0 sistemi işletmelerin daha sistematik ve güncel veri toplamasına ve raporlamasına imkân sağlamaktadır. Bu noktada duygu analizi yöntemi de güncel olarak pazarlama alanında kullanımı artan önemli analiz yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla, duygu analizinin kullanımı, araştırma alanlarına katkısı ve tüketici davranışlarını ne derece doğru tespit edebildiğinin anlaşılması önemli bir konudur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the sentiment analysis method and reveal the possibilities of use in the field of marketing. In the study, the emotion analysis method among artificial intelligence research methods will be examined and its adequacy in explaining consumer behavior will be discussed. The use of alternative methods in marketing research has increased recently. In both academic and business life, experts turn to qualitative methods along with statistical methods in order to better understand consumer behavior. On the other hand, artificial intelligence and the industry 4.0 system allow businesses to collect and report more systematic and up-to-date data. At this point, the sentiment analysis method is one of the most important analysis methods that is increasingly used in the field of marketing. Therefore, it is important to understand the use of sentiment analysis, its contribution to research areas and how accurately it can detect consumer behavior.