Kullanımlar ve doyumlar kuramı kapsamında sosyal medya kullanımının marka bağlılığına etkisi
Influence of social media over brand addiction focussing by uses and gratifications theory
  1. Tez No: 749763
  2. Yazar: GİZEM ORAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÖKERİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı kullanımlar ve doyumlar kuramı kapsamında sosyal medya kullanımının marka bağlılığına etkisinin ortaya konmasıdır. Bu amaç doğrultusunda yargısal örnekleme tekniği ile seçilen 402 kişi ile anket uygulaması yapılmıştır. Anket formu demografik form,“Kullanımlar ve Doyumlar”ve“Marka Bağlılığı”ölçekleri olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Toplanan veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda katılımcıların kullanımlar ve doyumlar ve marka bağlılığı düzeylerinin genel olarak yüksek olduğu görülmüştür. Buna karşın kullanımlar ve doyumlar ile marka bağlılığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of social media use on brand loyalty within the scope of the uses and gratifications theory. For this purpose, a survey was conducted with 402 people selected by the judicial sampling technique. The questionnaire form consists of three parts: demographic form,“Uses and Gratification”and“Brand Loyalty”scales. The collected data were analyzed with the SPSS software. As a result of the analysis, it was seen that the uses and gratification and the brand loyalty levels of the participants were generally high. On the other hand, it was determined that there was no statistically significant correlation between the uses and gratification and the brand loyalty.