Isparta yöresinde doğal olarak yetişen ve ticarette önemli potansiyele sahip kekik ve çörekotu yağının kimyasal yapısı üzerine araştırmalar
Research on the chemical composition of oregano and black cumin oil, having significant potential in trade and growing naturally in Isparta
- Tez No: 749766
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ EMRAH DÖNMEZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Orman Biyolojisi ve Odun Koruma Tekn. Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, Isparta bölgesinde yetişen ve ticarette önemli potansiyele sahip olan farklı firmalardan elde edilen çörekotu ve kekik yağlarının kimyasal bileşimi araştırılmıştır. Kekik ve çörekotu uçucu bileşenleri ve miktarları belirlenmesinin yanısıra çörekotu yağ asidi bileşenler ve miktarları belirlenmiştir. Kekik kimyasal bileşimi için 7 farklı firmadan elde edilen uçucu bileşenler Gaz Kromatografisi-Kütle Spektrometresi (GC-MS) yöntemi kullanarak GC-MS sonuçlarında kekik bitkisinin A firmasında 25 bileşen, B firmasında 33 bileşen, C firmasında 37 bileşen, D firmasında 28 bileşen, E firmasında 35 bileşen, F firmasında 8 ve G firmasında 35 bileşen tespit edilmiştir. Kekik bitkisinde önemli bir bileşen olan carvacrol miktarı A (%72.85), B (%17.59), D (%68.60), E (%51.38), G (%25.98) olarak belirlendi. Çörekotu kimyasal bileşimi için 4 farklı firmadan elde edilen uçucu bileşensayısı ise A firması 29 bileşen, B firması 34 bileşen, C firması 28 bileşen, D firması 27 bileşen tespit edilmiştir. Çörekotu bitkisinde önemli olan Thymoquinon miktarları A (%42.40), B (37.16), C (%1.04), D (%0.32) olarak belirlenmiştir. Çörekotu yağ asidi bileşeni ve miktarı supelco 37'li yağ asidi karışımına göre yağ asidi miktarları belirlenmiştir. Çörekotu yağ asidi bileşen sayısı A firması 13, B ve C firması 10 D firmasında ise 9 bileşen tespit edilmiştir. Linoleik asit miktarı sırası ile A (%54.57), B (%55.29), C (%58.08), D (%54.31) olarak belirlenirken, oleik asit miktarı ise sırası ile A (%32.25), B (%26.41), D (%24.62), C (%22.70) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the chemical composition of blackcumin and thyme that grow in the Isparta region whichhold significant potential in commercial value hasbeen resarched. Volatile components and their amounts in thyme and blackcumin fatty acid components and their amounts havebeen determined. Forthe chemical composition of thyme using the Chromatography-Mass Spectrometer (GC-MS) method, volatile components from 7 different companies havebeen concluded as follows: 25 components forcompany A, 33 components for company B, 37 components forcompany C, 28 components forcompany D, 35 components forcompany E, 8 components for company F and 35 components forcompany G. Amount of carvacrol, which is akey ingredient of the thyme is determined foreach company as: A (72.85%), B (17.59%), D (68.60%), E (51.38%), G (25.98%). For the chemical components of blackcumin, volatile components from 4 different companies are concludedas: 29 components from company A, 34 components from company B, 28 components from company C, 27 components from company D. Amonut of Thymoquinone which is asignificant ingredient in blackcumin is determined as: A (42.40%), B (37.16), C (1.04%), D (0.32%). Fatty acid component and amount of black cumin are concluded according to the supelco 37 component fame mix. Amount of fatty acid foreach company is: 13 components forcompany A, 10 components forcompaines B and C and 9 components for company D. Amount of linoleic acid detected foreach company is: A (54.57%), B (55.29%), C (58.08%), D (54.31%), respectively. Oleic acid detected foreach company is as follows: A (32.25%), B (26.41%), D (24.62%), C (22.70%).