Farklı kimyasal bileşiklerin topraklama direnci üzerine etkileri
Effects of different chemical compounds on grounding resistance
  1. Tez No: 749765
  2. Yazar: MESUT DAŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS AKALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte üretilen hassas cihazlar günlük yaşantımızın her alanında yerini almıştır. Maliyetleri yüksek olan bu cihazların oluşabilecek arıza akımlarından korunumunu ve oluşabilecek kaçak akımların insanlar için bir tehlike oluşturmamasını sağlamak artık zorunlu hale gelmiştir. İnsanı ve teçhizatı koruyabilmek için hata akımının mümkün olduğunca artırılması sağlanarak anahtarlama elemanlarının çalıştırılması sağlanır. Topraklayıcının türü, topraklama iletkeni, toprağın özgül direnci topraklama direncini oluşturan etkenlerdir. Eğer kullanılan malzemeler gerekli direnç değerini sağlayamıyorsa farklı kimyasallarla direnç değeri düşürülür. Yapılan bu çalışmada kimyasal direnç düşürmek için kullanılan dört farklı malzemenin farklı hava koşullarındaki topraklama direnç değerlerine olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sensitive devices produced with the advancement of technology have taken their place in every aspect of our daily life. It has now become imperative to ensure that these devices, which have high costs, are protected from fault currents that may occur and that leakage currents that may occur do not pose a danger to people. In order to protect people and equipment, the fault current is increased as much as possible and the switching elements are operated. The type of grounder, grounding conductor, the specific resistance of the soil are the factors that make up the grounding resistance. If the materials used can not provide the required resistance value, the resistance value is reduced with different chemicals. In this study, the effect of four different materials used to reduce chemical resistance on the grounding resistance values in different weather conditions was investigated.