Kaygıya yönelik yapılandırılmış grup rehberliği programının basketbolcuların spor kaygı düzeylerine etkisi
The effect of anxiety structured group guidance on the sports anxiety levels of basketball players
  1. Tez No: 732352
  2. Yazar: VEDAT TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYDA MAVRUK ÖZBİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı Kaygıya Yönelik Yapılandırılmış Grup Rehberliği Programı'nın, basketbolcuların spor kaygı düzeylerine olan etkisini incelemektir. Yapılan bu araştırma ön test-son test modelli, yarı-deneysel desenle incelendiği ve nicel yöntemlerle eş zamanlı olarak nitel araştırma yöntemlerinden görüşmenin de kullanıldığı karma desenlerden yakınsayan paralel desene sahip bir araştırmadır. Araştırma 2020-2021 sezonunda bir spor kulübünde spor hayatlarına devam eden basketbol alt yapı sporcuları ile gerçekleştirilmiştir. Basketbolcuların kaygı düzeylerini belirlemek için Spor Kaygı Ölçeği-2 ve basketbolcuların program ile ilgili duygu ve düşüncelerine yönelik nitel verilere ulaşmak için 5 açık uçlu sorudan oluşan görüşme soruları kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde sosyal bilimlerde istatistik programı, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, geliştirilmiş olan Kaygıya Yönelik Yapılandırılmış Grup Rehberliği Programı'nın basketbolcuların kaygı düzeylerini anlamlı derecede düşürdüğü görülmüştür. Araştırmanın nitel bulgularından elde dilen sonuçlar ise, kaygılı hissettikleri durumlarda, kaygılı hissettiklerinde gösterdikleri davranışsal tepkilerde ve kaygılandıklarında yaşadıkları performans değişikliklerinde bir değişiklik olmadığı fakat basketbolcuların hissettikleri kaygının şiddetinin azaldığı; basketbolcuların kaygıyı azaltmaya yönelik kullandıkları yöntemin uygulamanın amacı doğrultusunda değiştiğini bulguları elde dilmiştir. Bu sonuçlara ek olarak Kaygıya Yönelik Yapılandırılmış Grup Rehberliği Programı'na katılan basketbolcuların program hakkında olumlu geribildirimlerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of the Structured Group Guidance Program for Anxiety on the sport anxiety levels of basketball players. This research has a parallel design that converges from mixed designs in which the qualitative research methods are used simultaneously with the interview, in which the pretest-posttest model is examined with a quasi-experimental design. The research was carried out with basketball infrastructure athletes who continue their sports lives in a sports club in the 2020-2021 season. The Sports Anxiety Scale-2 was used to determine the anxiety levels of the basketball players, and the Interview Questions consisting of 5 open-ended questions were used to reach the qualitative data about the feelings and thoughts of the basketball players about the program. It was observed that the Structured Group Guidance Program for Anxiety, which was developed as a result of the research, significantly reduced the anxiety levels of basketball players. The results obtained from the qualitative findings of the study, on the other hand, showed that there was no change in the behavioral reactions they showed when they felt anxious, and in the performance changes they experienced when they were worried, but the severity of the anxiety felt by the basketball players decreased; It has been found that the method used by basketball players to reduce anxiety has changed in line with the purpose of the application. In addition to these results, basketball players who participated in the Structured Group Guidance Program for Anxiety gave positive feedback about the program.