İzmir'de bir üretim firmasındaki tütün kullanıcısı çalışanlarda kullanıma ilişkin tutum ve davranışların incelenmesi
Research of the attitudes and behaviors in tobacco user employees on usage in a manufacturing company in Izmir
  1. Tez No: 749776
  2. Yazar: BEGÜM MANDEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM YARARBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırmanın konusu; bir üretim firmasında tütün kullanıcısı olan çalışanlarının, tütün kullanımına ilişkin tutum ve davranışlarının incelenmesidir. Çalışmanın evreni ve örneklemini, Sun Chemical Matbaa Mürekkepleri ve Gereçleri San. Tic. A.Ş. üretim firmasında tütün kullanıcısı olan 37 çalışan oluşturmaktadır. Araştırma için gerekli olan veriler,“Demografik Özellikler Formu”,“Sigara Bırakmada Hazıroluşluk Durumu”,“Sigara Bırakmada Hazıroluşluk Puanı”,“Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi”,“Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği”,“Karar Denge Ölçeği”ve“İş Stresi Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Sayısal veriler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Ki Kare ve Spearman Korelasyon Analizleri kullanılmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri, tütün kullanımı ile ilgili faktörleri, tütün bağımlılığı tanımlayıcı bilgileri ve hazıroluşluk durumlarının araştırılması aracılığıyla sürekli kaygı düzeyi, durumluk kaygı düzeyi, iş stresi ve sigara kullanımının algılanan zararı ile Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi puanları arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the research is examination on the behaviour and attitude towards the tobacco consumption of the workers that are working at a manufacturing company. The universe and sample of the study, Sun Chemical Printing Ink and Materials Ind. Trade Inc. consists of 37 employees who are tobacco users in the manufacturing company. The data required for the research are gathered via“Demographic Characteristics Form”,“Readiness to Quit Smoking”,“Smoking Quit Readiness Score”,“Fagerström Test for Nicotine Dependence”,“State-Trait Anxiety Scale”,“Decision Balance Scale”and "Job Stress Scale''. Before the correlation analysis, it was checked whether the distribution was normal with the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk test. Accordingly, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Spearman Correlation Analyzes were used to examine the relationships between numerical data. The relationships between trait anxiety level, state anxiety level, job stress and perceived cons, and Fagerström Test for Nicotine Dependence scores were examined by investigating the demographic characteristics of the participants, tobacco userelated factors, tobacco addiction descriptors, and readiness.