Major depresyon ile kırılgan ve büyüklenmeci narsisizm, dissosiyasyon, çocukluk çağı travmaları, dürtüsellik ilişkisi: Karşılaştırmalı bir araştırma
The relationship of major depression and dissociation, childhood traumas, impulsivity, vulnerable and grandiose narcissism: A comparative research
  1. Tez No: 749777
  2. Yazar: MELTEM KARAÖZ ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BELLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Major depresyon(MD) tanısı alan vakalar ile sağlıklı kontroller arasında dürtüsellik, büyüklenmeci ve kırılgan narsisizm, dissosiyatif bulgular, çocukluk çağı travmatik yaşantıları özelliklerinin karşılaştırılması ve MD vakalarında çocukluk çağı travmaları, dürtüsellik, dissosiyatif semptomlar, büyüklenmeci ve kırılgan narsisizm ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniğine başvuran hastalar arasından DSM 5 tanı kriterlerine göre MD tanısı konmuş, son 6 aydır herhangi bir etkin tedavi almamış 76 hasta ve 76 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere 152 kişi katılmıştır. Sosyodemografik veri formu, Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BIS-11), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ28), Patolojik Narsisizm Envanteri (PNÖ) ve Dissosiyasyon Ölçeği (DISQ) doldurmaları istenmiştir. BULGULAR: Kontrol grubuna kıyasla MD hastalarında dürtüsellik, dissosiyasyon, çocukluk çağı travma puanları, patolojik narsisizm toplam puanları, kırılgan narsisizm ve alt ölçeğindeki fark edilmeye yönelik beklenti, kırılgan kendilik, kendini onaylatma, kendini feda ve patolojik narsisizm ölçeği puanları istatiksel olarak anlamlı yüksektir. MD ile büyüklenmeci narsisizm arasında anlamlı bir ilişki yoktur. MD hastalarında patolojik narsisizm ile çocukluk travmaları arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon bulunmamaktadır. Dissosiyasyon ve dürtüsellik puanları ile travma ölçeği toplam puanı, duygusal istismar, fiziksel istismar ve duygusal ihmal puanları arasında pozitif bir korelasyon mevcuttur. Hasta grubunun %58'i dissosiyasyon ölçeğinin kesme puanı (2,5) üzerindedir; altında alan gruba göre dürtüsellik puanları, istatiksel olarak anlamlı derecede yüksektir. Dürtüsellik ve dissosiyasyonun; narsisizmle ve kırılgan narsisizmin alt ölçekleriyle pozitif; büyüklenmeci narsisizmin alt ölçekleriyle negatif bir ilişkisi bulunmaktadır. SONUÇ:Hasta grubunda kontrol grubuna göre dürtüsellik, dissosiyasyon, çocukluk çağı travmaları, kırılgan narsisizm puanları daha yüksektir; büyüklenmeci narsisizm ile bir ilişki bulunamamıştır. Narsisizmin iki yönü; farklı klinik özellikler sergilemektedir. Hasta grubunda dissosiyasyon ve dürtüsellik; duygusal ihmal,duygusal ve fiziksel istismarla ilişkiliyken; çocukluk çağı travmaları narsisizmle ilişkisizdir. Depresyon psikoterapisinde özellikle dissosiyasyona ve kırılgan narsisistik özelliklere dikkat edilmelidir.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study was to compare the characteristics of impulsivity, dissociation, childhood trauma, grandiose, vulnerable narcissism with major depression disorder (MD) and healthy people, and the relationship between impulsivity, dissociation, childhood trauma, grandiose, vulnerable narcissism in patients with MD.METHOD: In this research, 76 participants of the total number of 152 were included as the control group. The other 76 were selected from the patients who had been applied to Bagcilar Training and Research Hospital and diagnosed with MD according to DSM-5 diagnostic criteria and who had not received any effective treatment in the last 6 months. Sociodemographic Data Form, Barratt Impulsivity Scale(BIS-11), Childhood Trauma Questionnaire(CTQ28), Pathological Narcissism Inventory(PNI), Dissociation Questionnaire(DISQ) were applied to the participants.RESULTS: Impulsivity, dissociation, childhood trauma, pathological narcissism, vulnerable narcissism and its subgroups (expectation of being noticed, vulnerable self, self-affirmation, self-sacrificing) scores were higher in patients compared to control group. There wasn't a statistically significant relationship between major depression and grandiose self, grandiose fantasy, grandiose narcissism. Pathological narcissism and childhood trauma were not statistically significantly correlated. Within patients, there was a positive correlation between dissociation, impulsivity with emotional abuse, physical abuse, emotional neglect. 58% of the MD group scored above the cut-off score of the dissociation questionnaire (2,5). In this group, impulsivity scores were found statistically significant compared to the low dissociation group. Impulsivity, dissociation had a positive relationship with narcissism and subscales of vulnerable narcissism; a negative relationship with subscales of grandiose narcissism. CONCLUSION: Impulsivity, dissociation, childhood traumas, vulnerable narcissism scores were higher in MD group compared to the control group. No association was found between grandiose narcissism with MD. Within patients, childhood traumas weren't associated with narcissism. Dissociation, impulsivity were associated with emotional abuse, physical abuse, emotional neglect. In MD psychotherapy, particular attention should be paid to vulnerable narcissistic traits, dissociation.