Acil serviste STEMI tanısı alan hastalarda biyobelirteçlerin tanı ve mortalite ile ilişkisi
The relationship of biomarkers with diagnosis and mortality in patients diagnosed with STEMI in the emergency department
- Tez No: 749828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM SATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş: ST segment yükselmeli miyokard infarktüsü (STEMI) ölümle sonuçlanan kardiyovasküler hastalıkların önde gelen sebeplerinden birisidir. Akut STEMI'na bağlı miyokardiyal doku hasarı, etkin onarım için sistemik inflamatuar biyobelirteçlerin salınımına yol açan bir inflamatuar yanıt başlatmaktadır. Çalışmamız acil serviste STEMI tanısı alarak perkütan translüminal koroner anjiyoplasti (PTCA) yapılan hastaların anjio öncesi acil servis başvuru anında alınan biyobelirteçlerin hastane için mortaliteyi öngörebilirliliği ve SYNTAX (SX) skoru ile arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Materyal ve Metod: Çalışmaya Mart 2021-Mart 2022 tarihleri arasında, Adana Şehir Hastanesi acil servisine başvuran ve STEMI tanısı alarak PTCA yapılan erişkin hastalar alınmıştır. Çalışma prospektif gözlemsel vaka serisi olarak yapıldı. Hastaların başvuru anında elektrokardiyografileri (EKG) çekilmiş olup demografik özellikleri, hastaneye geliş şikayetleri, geliş şikayetlerinin başlama süresi, vital bulguları, ek hastalıkları ve laboratuvar paarmetreleri veri formuna kaydedildi. Yapılan koroner anjiografilerinin SX skorları hesaplandı. Bulgular: STEMI tanısı alan 1147 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların %23'ü (n=264) kadın, %77'si (n=883) erkekti.
Özet (Çeviri)
Introduction: ST-segment elevation myocardial infarction (STEMI) is one of the leading causes of cardiovascular diseases resulting in death. Myocardial tissue damage due to acute STEMI initiates an inflammatory response that leads to the release of systemic inflammatory biomarkers for effective repair. Our study aims to determine whether there is any relationship between the predictability of hospital mortality and the SX score of the biomarkers taken at the time of admission to the emergency service before the angiography of patients who underwent percutaneous transluminal coronary angioplasty (PTCA) with the diagnosis of STEMI in the emergency department. Materials and Methods: Adult patients who applied to Adana City Hospital emergency department between March 2021 and March 2022 and were diagnosed with STEMI and underwent PTCA were included in the study. The study was conducted as a prospective observational case series. Electrocardiograms (ECG) of the patients were taken at the time of admission, and their demographic characteristics, complaints on admission to the hospital, onset time of complaints, vital signs, comorbidities and laboratory parameters were recorded in the data form. SX scores of coronary angiography were calculated. Results: 1147 patients diagnosed with STEMI were included in the study. 23% (n=264) of the patients were female and 77% (n=883) were male. The mean age of female patients (65.2±12.6 years) was statistically significantly higher (