Cibuti Cumhuriyetinin millet inşası süreci
Nation buildin of Republic of Djibouti
  1. Tez No: 749829
  2. Yazar: HASSAN IDRISS MOUSSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ASKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kızıldeniz'in girişinde bulunan ve çoğu zaman Doğu Afrika'nın kapısı olarak tabir edilen Cibuti, ülke olarak insanlık tarihini en eski uygarlık alanlarından olan Doğu Afrika bölgesinde yer almaktadır. Burada, insanların meskunlaşması binlerce yıl eskilere uzanmaktadır. Stratejik konumu itibariyle, her zaman dış güçlerin dikkatini çeken Cibuti ülkesi, İslami öncesi dönemde Mısır hakimiyetinde bulunmuş, 16. yüzyıldan itibaren Mısır'la birlikte Osmanlı egemenliğine girmiştir. Cibuti, 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, 20. yüzyılın üçüncü çeyreği sonuna kadar Fransa'nın sömürgesinde kalmıştır. 1950'lerden başlayarak bağımsızlık uğruna verilen mücadeleler beklenen sonucu vermemiştir. Sömürge idaresi döneminde değişik adlarla adlandırılan bu ülke, 27 Haziran 1977 tarihinden itibaren bağımsız Cibuti Cumhuriyeti adıyla ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda, Cibuti halkı zorlu bir uluslaşma süreci yaşarken, bağımsızlık sonrası dönemde devlet ve hukuk sistemini geliştirmektedir. Uzun süre tek partili rejimle yönetilen Cibuti, 1992'den itibaren çok partili sisteme geçmiş bulunmaktadır. Tez çalışmasında bağımsızlık öncesi dönemden günümüze kadar geçen süre zarfında Cibuti toplumunun millet inşası ve devletleşme aşamaları incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm'de Cibuti'nin sömürge dönemindeki gelişim aşamaları, tarihi arka plan, toplumun sosyal yapısını belirleyen unsurlar ele alınmıştır. İkinci Bölüm'de Fransız kolonizasyonu dönemi ve bu süreçte uluslaşma çabaları ele alınmıştır. Üçüncü Bölüm'de Cibuti'nin siyasi yapısı, toplumsal saikleri, ayrıca devleti sisteminin temel öğeleri ve işleyişi ele alınmıştır. Çalışmada varılan tespitler“Sonuç”kısmında yer alırken, kullanılan kaynaklar“Kaynakça”başlığı altında düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Djibouti, located at the entrance of the Red Sea and often referred to as the gateway to East Africa. As a country, it is located in the East African region, which is one of the oldest civilizations in the history of humanity. Here, the habitation of people stretches back thousands of years. The country of Djibouti, which always attracts the attention of foreign powers due to its strategic location, was under Egyptian rule in the pre-Islamic period and came under Ottoman rule with Egypt in the 16th century. From the second half of the 19th century until the end of the third quarter of the 20th century, Djibouti remained under the colony of France. The struggles for independence starting from the 1950s did not yield the expected results. This country, which was called with different names during the colonial administration, emerged as the independent Republic of Djibouti on 27 June 1977. In this context, while the people of Djibouti are going through a difficult nation-building process, they are developing the state and legal system in the post-independence period. Djibouti, which was ruled by a single-party regime for a long time, has switched to a multi-party system since 1992. In the thesis study, the nation-building and stateization stages of Djiboutian society from the pre-independence period to the present were examined. The study consists of three parts. In the First Chapter, Djibouti's stages of development in the colonial period, historical background, and the factors that determine the social structure of the society are discussed. In the second part, the period of French colonization and nationalization efforts are discussed. In the Third Chapter, the political structure of Djibouti, its social motives, as well as the basic elements and functioning of its state system are discussed. While the findings reached in the study are included in the Conclusion section, the sources used are arranged under the title of Bibliography.