İstanbul'da farklı iş kollarında çalışan işçilerin beslenme durumlarının ve gıda güvencesizliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status and food insecurity of workers working in different business lines in Istanbul
  1. Tez No: 749830
  2. Yazar: RİM DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Üretimde ve ülke ekonomisinde önemli rol oynayan, ayrıca toplumda risk altındaki grupta sayılan işçilerin beslenmeleri, iş verimi, üretim ve sağlıkları açısından oldukça önem taşımaktadır. İşçi beslenmesi, işçinin yaşına, cinsiyetine, kişisel özelliklerine, antropometrik ölçümlerine ve çalışma saatlerine göre işyeri ve işyeri dışındaki yeterli ve dengeli beslenmesini amaçlamalıdır. Tanımlayıcı tipte yapılan bu çalışmanın amacı; İstanbul'da farklı düzeyde enerji ve besin öğesi gereksinimi olan işçilerin beslenme durumlarını ve beslenme durumu ile ilişkili olan gıda güvencesizliği riskinin değerlendirilmesidir. Alüminyum-çelik, tekstil, matbaa ve kuyumculuk iş kollarında çalışan toplam 223 (63 kadın, 160 erkek) işçi ile yürütülen çalışmada veriler, veri toplama formuyla yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. İşçilerin yaş ortancası 37 (21-63) yıl olup %79,8'i lise ve daha düşük eğitim düzeyine sahiptir, beden kütle indeksi ortancası ise 26,22 (18,51-41,8) kg/m2'dir. İşçilerin %77,2'si üç ana öğün, %32,3'ü üç ara öğün ile beslenmektedir. İşçilerin toplam enerji harcaması ortalaması 2537,0±429,18 kkal/gün ve enerji alımı ortancası ise 2274,1 (1506,3-4843,8) kkal/gün olarak saptanmıştır. İşçilerin, fosfor ve sodyum alımının yüksek, demir ve kalsiyum alımının düşük olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda işçiler arasında gıda güvencesine sahip hane bulunamamakla birlikte obez işçilerin %68,7'si gıda güvencesizliğine sahiptir. İşçilerin %80,3'ü kötü diyet kalitesine sahip olup iyi diyet kalitesine sahip işçi tespit edilmemiştir. İşçilerin beslenmeye ayırdıkları bütçelerin kısıtlı olması sağlıksız/dengesiz beslenmeleri ile ilişkili bulunmuştur. İşçilerin sağlıklı beslenebilmeleri için gereksinimlerine uygun enerji ve besin öğelerini tüketmeleri bunun içinde yeterli gelire sahip olmaları gereklidir.
Özet (Çeviri)
The nutrition of workers, who play an important role in production and the economy of the country, and who are considered to be at risk in the society, is very important in terms of work efficiency, production and health. Worker nutrition should aim at adequate and balanced nutrition in and out of the workplace, according to the age, gender, personal characteristics, anthropometric measurements and working hours of the worker. The aim of this descriptive study is; The aim of this study is to evaluate the nutritional status of workers with different energy and nutrient needs in Istanbul and the risk of food insecurity associated with their nutritional status. In the study conducted with a total of 223 (63 female, 160 male) workers working in aluminum-steel, textile, printing and jewelery business lines, data were collected using face-to-face interview technique with a data collection form.The median age of the workers is 37 (21-63) years, 79.8% of them have high school or lower education level, and the median body mass index is 26.22 (18.51-41.8) kg/m2. 77.2% of the workers are fed with 3 main meals and 32.3% with 3 snacks. The median of the total energy expenditure of the workers was 2537,0±429,18 kcal/day and the median of the energy intake was 2274.1 (1506.3-4843.8) kcal/day. It was determined that the workers had high phosphorus and sodium intake, and low iron and calcium intake. As a result of the research, there is no food insecure household among the workers and 68.7% of the obese workers have food insecurity. 80.3% of the workers had poor diet quality and no workers with good diet quality were identified. The limited budgets allocated by the workers for nutrition were found to be related to their unhealthy/unbalanced diets. In order for workers to have a healthy diet, they must consume energy and nutrients appropriate to their needs and have sufficient income.