Optimization of overtopping type wave energy converters on existing breakwaters
Aşma tipi dalga enerji dönüştürücülerinin mevcut dalgakıranlara optimizasyonu
- Tez No: 749847
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİZAR ÖZYURT TARAKCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Küresel elektik üretimi günümüzde büyük ölçüde fosil yakıtlara dayanmaktadır. Bu nedenle, sürekli olarak temiz ve yenilenebilir elektrik üretebilen yenilikçi ve güvenilir teknolojiler yaratma ihtiyacı büyük önem taşımaktadır. Dalga enerjisinden elektrik üretmek büyük bir potansiyele sahip olsa da dalga enerjisini dönüştürmek için kullanılan yöntemlerin gerçek hayatta uygulamaları sınırlıdır. Farklı dalga koşullarıyla çevrili Türkiye bu tür uygulamalara adaydır. Literatürde Türkiye Denizlerinde dalga enerjisi için kaynak değerlendirmesinin yapıldığı çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Ancak dalga enerji dönüştürücüsü (DED) tipi seçimi olan çalışmalar, tasarım performansı ve bu tür bir cihazın uygulanabilirliği için ise oldukça sınırlıdır. Bu nedenle, bu çalışmada, Türkiye'nin Karadeniz kıyısındaki dört pilot bölgenin (çoğunlukla balıkçı barınakları) dalgakıranları için aşma tipi DED optimizasyonları gerçekleştirilmiştir. Dalgakıranlardaki DED'leri optimize etmek için Karadeniz kıyısı boyunca seçilen bölgeler için dalga analizleri yapılmıştır. Daha sonra geliştirilen optimizasyon algoritması ile aşma tipi DED'lerin en verimli olacağı boyutlar belirlenmiştir. Optimize edilmiş DED'ler tarafından üretilebilecek enerji belirlenmiş ve seçilen sahalar için enerji üretimi ve DED optimizasyon süreçlerini etkileyen önemli faktörler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Global electricity generation today relies heavily on fossil fuels. Therefore, the need to create innovative and reliable technologies that can consistently generate clean and renewable electricity is of great importance. Generating electricity from wave energy has great potential although, the methods used to convert wave energy has limited applications in real life. Turkey surrounded by different wave conditions is a candidate for such applications. In the literature, there are various studies in which resource evaluation for wave energy is conducted for Turkey Seas. However, studies on WEC type selection, design performance as well as the applicability of such device is very limited. Thus, in this study, overtopping type WEC optimizations were performed for the breakwaters of the four pilot sites (mainly fisheries) on the Black Sea Coast of Turkey. In order to optimize the WECs in the breakwaters, wave analyzes were performed for selected sites along the Black Sea coast. Then, the dimensions that the overtopping type WECs would be most efficient were determined by the developed optimization algorithm. The energy that can be produced by the optimized WECs was determined and significant factors were discussed affecting the energy production and WEC optimization processes for the selected sites.