Allium cepa suyu kullanımının kadınlarda polikistik over sendromuna etkisi
The effect of allium cepa juice use on polycystic ovary syndrome in women
- Tez No: 749859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBAHTİYAR DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, allium cepa suyu kullanımının kadınlarda polikistik over sendromuna etkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Deneysel araştırma tipinde olan çalışma Sivas Numune Hastanesi Kadın Doğum Polikliniği'nde yapılmıştır. Araştırmadaki örneklem büyüklüğü güç analizi kullanılarak hesaplanmıştır. Literatürde PKOS tanısı alan kadın prevalansı %6-15 arasında değişmektedir. Evreni temsil etmek üzere örneklem hacmi; α=0,05 anlamlılık düzeyinde, 1-α=0,95 güven aralığında, β=0,20 hata riski ile 1- β=0,80 güçte toplam kişi sayısı 220 olarak tespit edilmiştir. Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından literatür bilgisi doğrultusunda oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”ve“Soğan Kürü Uygulama Formu”ve“Soğan Kürü Değerlendirme Formu”ile toplanmıştır. Araştırmada, soğan kürü uygulamasını kabul etmeyen kadınlara doktor tarafından ilaç tedavisi yeni veya tekrarlı olarak, kür uygulamasını kabul eden kadınlara ise ilaç tedavisine ek olarak allium cepa suyu 15 gün boyunca verilmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Exact ve Ki-kare testi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde istatistiksel anlamlılık 0.05 önem düzeyinde incelenmiş olup SPSS 23.0 versiyonundan yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, Allium Cepa suyu kullanıp, 15. günden sonra kontrole giden müdahale gruplarından özellikle grup 1'de (ilk kez ilaç tedavisi ve allium cepa suyu alan grup) PKOS'un tamamen geçme (%34,5) ve azalma (%%56,4) oranı grup 2'den (%18,2; %50) daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
This research was planned to determine the effect of using allium cepa juice on polycystic ovary syndrome in women. This experimental research was carried out in Sivas Numune Hospital, Obstetrics and Gynecology Clinic. The sample size in the study was calculated using power analysis. The prevalence of women diagnosed with PKOS in the literature varies between 6-15%. To represent the population, the sample size was determined as 220 at a significance level of α=0.05, a confidence interval of 1-α=0.95, a risk of error of β=0.20, and a power of 1- β=0.80. The data of the study were collected using the“Personal Information Form”,“Onion Cure Application Form”and“Onion Cure Evaluation Form”created by the researchers in line with the literature. In the study, the women who did not accept the onion cure application were given new or repeated medication by the doctor, and the women who accepted the cure application were given allium cepa juice for 15 days in addition to the medication. In the evaluation of the data obtained from the study, t-test for independent groups, one-way analysis of variance (ANOVA), Exact and Chi-square tests were used. Statistical significance was examined at 0.05 significance level in the evaluation of the data, and SPSS version 23.0 was used. According to the results of the study, among the intervention groups that used allium cepa juice and went to the control after the 15th day, the rate of recovering from PKOS completely (34.5%) and the rate of regression in this illness (56.4%) were higher especially in group 1 (the group that received medication and allium cepa juice for the first time) than group 2 (18.2%, 50%).