İkinci el satın alımlarda sürdürülebilir tüketimin etkisi çevrimiçi ikinci el mağazalar üzerine bir araştırma
The role of sustainable consumption in second hand purchases a research on second hand stores online
  1. Tez No: 749868
  2. Yazar: AYGÜL ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İkinci el satın alımlar, kullanılmış ürünlerin fiziksel mağazalar veya çevrimiçi satış noktaları aracılığıyla satın alınması veya takas edilmesidir. İkinci el satın alımlar, ekonomik avantajlar sağlamanın yanı sıra, geri dönüşüme ihtiyaç duymadan malların yeniden kullanılmasını sağladığı için atık miktarını ve enerji kullanımını azaltarak sürdürülebilir tüketimi desteklemektedir. İkinci el satın alımın çevreye sağladığı olumlu katkılardan yola çıkarak bu çalışma ikinci el alım yapılmasında sürdürülebilirliğin etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda çalışmada çevre bilinci ve yeşil tüketici davranışlarının ikinci el satın alımlara etkisi ve tüketicileri ikinci el satın alım yapmaya motive eden faktörler (ekonomiklik, uygunluk ve ideolojik) incelenmektedir. Buna ek olarak yeşil tüketici davranışının ikinci el satın alımlar ve çevre bilinci üzerindeki aracı etkisi test edilmiştir. Bulgular, ekonomik motivasyonların ve yeşil tüketici davranışlarının tüketicilerin ikinci el ürün satın alımlarını etkilediğini göstermiştir. Ek olarak yeşil tüketici davranışının çevre bilinci ve ikinci el satın alımlar arasındaki ilişkiye aracılık ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Second-hand purchases are the purchase or exchange of used items through physical stores or online outlets. In addition to providing economic advantages, second-hand purchases support sustainable consumption by reducing the amount of waste and energy use, as it enables the reuse of goods without the need for recycling. Based on the positive contributions of second-hand purchase to the environment, this study aims to examine the impact of sustainability on second-hand purchases. In this direction, the effect of environmental awareness and green consumer behavior on second-hand purchases and the factors that motivate consumers to make second-hand purchases (economicity, convenience and ideological) are examined. In addition, the mediating effect of green consumer behavior on second-hand purchases and environmental awareness was tested. The findings showed that economic motivations and green consumer behaviors affect consumers' second-hand product purchases. In addition, it has been determined that green consumer behavior mediates the relationship between environmental awareness and second-hand purchases.