Şeker pancarından biyoetonal üretim aşamasında ortaya çıkan şilempenin biyogaz üretimine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of vinasse emerged in bioetonal production stage from sugar beet on biogas productoon
  1. Tez No: 749905
  2. Yazar: EMRE ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma şeker fabrikalarında alkol üretimi aşamasında ortaya çıkan şilempenin biyogaz prosesine beslenmesiyle gaz ve reaktör içerisinde meydana gelen değişimleri belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada kullanılan atıkların prosese girerken ve reaktörde reaksiyon aşamalarında; kuru madde oranları, organik kuru madde oranları, pH seviyeleri, FOS/TAC oranları, gazın hidrojen sülfür oranları gibi testler yapılmış ve özellikleri belirlenmiştir. Üretilen gaz 3 adet 1500 kW ve 2 adet 1000 kW olmak üzere toplam 6,5 MW kurulu güçte incelenmiştir. Çalışma kapsamında 10 hafta boyunca herhangi bir şekilde şilempe beslemesi yapılmamıştır. 10. haftadan sonra ise günlük yaklaşık olarak 150 tona yakın şilempe beslemesi yapılmış ve besleme işlemine 10 hafta devam edilmiştir. Motorların maksimum momenti 1000 kW motorlarda 8,61 kg/𝑚ଶ 1500 kW motorlarda 11,64 kg/𝑚2 ve devirleri 1500 rpm olan motorlarda elektrik enerjisi üretilmiş ve üretilen enerjiler kayıt altına alınmıştır. Motora giren gazın özellikleri gaz analizörlerinde gözlemlenmiştir Beslemenin yapılmadığı ve yapıldığı dönemlerde reaktör ve enerji analizleri yapılmış ve iki dönem arasındaki üretim ve proses sonuçları karşılaştırılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre şilempenin prosese beslenmesi ile gaz üretiminde artış gözlemlenmiştir. Aynı zamanda şilempe beslemesinin metan oranında artış yarattığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the changes that occur in the gas and reactor when the vinasse, which emerges during the alcohol production stage in sugar factories, is fed to the biogas process. While entering the process of the wastes used in the research and in the reaction stages in the reactor; Tests such as dry matter ratios, organic dry matter ratios, pH levels, FOS/TAC ratios, hydrogen sulfide ratios of the gas were carried out and their properties were determined. The produced gas was examined at a total installed power of 6.5 MW, 3 units of 1500 kW and 2 units of 1000 kW. Within the scope of the study, no food was given to the vinasse for 10 weeks. After the 10th week, approximately 150 tons of vinasse was fed daily and the feeding process continued for 10 weeks. The maximum torque of the motors is 8.61 kg/m2 in 1000 kw motors, 11.64 kg/m2 in 1500 kw motors, and electrical energy is produced in motors with 1500 rpm and the generated energies are recorded. The characteristics of the gas entering the engine were observed in the gas analyzers. In the periods when the feeding was not made and when it was made, reactor and energy analyzes were made and the production and process results between the two periods were compared. According to the results obtained from the study, there was a noticeable increase in gas production with the feeding of the vinasse to the process. At the same time, it was observed that the vinasse feed increased the methane rate.