Kamusal alanda kadınların yaşadığı psikolojik şiddetin (Mobbing) özel alana etkisinin nitel analizi
Qualitative analysis of the effect of psychological violence performed by women in the public area (Mobbing) on the private area
- Tez No: 749908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH DURAKOĞLU, PROF. DR. HAMİT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, kamusal alanda çalışmış ya da hala çalışmakta olan kadınların, yaşadıkları psikolojik şiddetin (mobbing) özel alana olan etkisini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda öncelikli hedef, kamusal alanda kadınların maruz kaldığı mobbingin ortaya çıkış biçimini, türünü ve kim tarafından uygulandığını; sonrasında ise kadının özel alanına nasıl etki ettiğini, mağdurların anlatıları üzerinden ortaya koymaktır. Bununla birlikte kadınların maruz kaldığı mobbing davranışları ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yarattığı baskı unsurları arasındaki ilişki analiz edilmeye çalışılmıştır. Veri toplamak amacıyla kamu çalışanı veya özel sektör çalışanı iken istifa eden, emekliye ayrılan veya hala çalışmaya devam eden, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Denizli ve Bolu'da yaşayan toplam 11 mobbing mağduru kadın ile derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Katılımcılara kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak ulaşılmıştır. Mülakatların çözümlemeleri yapılmış ve analiz edilmiştir. Bu veriler ışığında mobbingin kadını çalışma hayatından uzaklaştırdığı ve özel alanını olumsuz biçimde etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca kadınlara yönelik mobbing davranışlarının cinsiyetçilik barındırdığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal the effect of the psychological violence (mobbing) experienced by women who have worked or still work in the public sphere, on the private sphere. In line with this purpose, the primary target is the emergence and type of mobbing that women are exposed to in the public sphere, and by whom; and then to reveal how women affect their private sphere through the narratives of the victims. In addition, it has been tried to analyze whether there is a significant relationship between the mobbing behaviors that women are exposed to and the pressure elements created by gender inequality. In order to collect data, in-depth interviews were conducted with a total of 11 mobbing victims living in Istanbul, Ankara, Eskişehir, Denizli and Bolu, who resigned, retired or are still working as public or private sector employees. Interviews were analyzed and analyzed. In the light of these data, it has been determined that mobbing negatively affects women's staying in working life and their private space. In addition, it has been understood that mobbing behaviors against women contain sexism.