Türkiye'deki finansal kiralama şirketlerinin covid öncesi ve covid sürecinde finansal analizi
Financial analysis of financial leasing companies in Turkey before and during covid
- Tez No: 749909
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki finansal kiralama şirketlerinin finansal analizi yapılarak, finansal kiralamanın kiralama şirketlerin finansal performansına etkileri ve Türkiye'de finansal kiralama sektörünün gelişimi ortaya konmuştur. Çalışmada Borsa İstanbul'da (BİST) işlem gören aşağıdaki 8 Finansal Kiralama Şirketinin pandemi öncesi (2018-2019) ve pandemi sonrası (2020-2021) mali dönemlerine ait bağımsız denetimden geçmiş finansal durum tabloları, kâr zarar ve diğer kapsamlı gelir tablolarında yer alan veriler esas alınarak oran analizi yöntemi ile karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, finansal kiralama sektörünün finansal açıdan pandemi ortamında kendini koruduğu ve yara almadan atlattığı anlaşılmaktadır. Mevcut süreçte yaşanan pandemi gibi belirsizliklerin finansal kiralama sektörüne yeni fırsatlar sunacağını ve finansal kiralama sektörü tarafından gerekli adımları atıldığı takdirde bu dönemden de güçlenerek çıkacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the financial analysis of the financial leasing companies in Turkey, the effects of financial leasing on the financial performance of the leasing companies and the development of the financial leasing sector in Turkey are revealed. In the study, the data included in the independently audited financial statements, profit loss and other comprehensive income statements of the following 8 Financial Leasing Companies traded in Borsa Istanbul (BIST) for the pre-pandemic (2018-2019) and post-pandemic (2020-2021) financial periods A comparative analysis was carried out using the ratio analysis method. As a result, it is understood that the financial leasing sector has protected itself financially in the pandemic environment and survived unscathed. It is thought that uncertainties such as the pandemic experienced in the current process will offer new opportunities to the financial leasing sector, and if the necessary steps are taken by the financial leasing sector, it will come out of this period stronger.