Finansal kiralama (leasing) şirketlerinin finansal analiz 1990-1997 Türkiye örneği
  1. Tez No: 92226
  2. Yazar: DERYA ÖZTURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
02. Özet Kısa vadeli fon arz ve talebinin karşılaştığı para piyasası ile orta vadeli fon arz ve talebinin karşılaştığı sermaye piyasasından oluşan mali piyasalar, ekonomideki tasarruf yatırım eşitliğinin gerçekleşmesiyle fonların sektörlere optimum dağılımını sağlayıcı rol oynaması bakımından oldukça önemlidir. Türkiye'de yaratılan iç ve dış tasarrufların yatırımları besleyecek güçten uzak olması, faiz oranlarının yüksek olması ve sermaye piyasasının yeterince gelişmemesi nedeniyle yatırımlara kaynak sağlanamamaktadır. îşte böyle bir ortamda orta vadeli borçlanma imkanı veren“Finansal Kiralama”diğer finansman türlerine alternatif olarak sermaye piyasasında gündeme gelmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde finansal kiralama genel esasları ile açıklanmış olup, finansal kiralamanın kiralayan ve kiracı açısından yararlan ve sakıncalarına ilişkin bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Türkiye'deki finansal kiralama sektörünün özellikleri, uygulamaları, önemi ve sorunlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde, 1990-1997 dönemi Türkiye'de faaliyet gösteren finansal kiralama şirketlerinin bilanço yapılan, gelir-maliyet yapılan, oranları ve fon akımlan bakımından finansal analizleri yapılmıştır. Dördüncü ve son bölüm olan, sonuç ve değerlendirme bölümünde ise, bu çalışmadan elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary The fiscal markets which consist of the money market where short term fund demand and supplies meet and the capital market where mid - term fund suppy and demand meet, have great importance since thel allow for the optimum distrubition of the funds to different sectors by achieveing investment equality. The fact that foreign & domestic savings in Turkey are far from feeding the investments along with high real interest rates and an underdevoleped capital market result in insufficient support for investments. İn such an enviroment leasing has emerged as an alternative to other sorts of financing instruments. İn the first section of the thesis, leasing is explained in general and benefits and disadvantage of leasing for both the leasor and the leasee are discussed. İn the second section the properties, importace, applications and problems of the leasing sector in Turkey is examined. İn the third section an financial analysis of the balance sheets income - cost structers and cash - flow structers of the leasing firms is performed. İn the fourth and the last section the conclusions drawn from theisis are analysed in detail. VIII