Yasadan kaynaklanan belirli süreli iş sözleşmeleri
Fixed-term employment contracts arising from the law
  1. Tez No: 749920
  2. Yazar: ELİF NAZLICAN UĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİYAMİ ALP LİMONCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İşverene bağımlı, ücret karşılığı işverenden talimat alarak iş gören işçinin, güçlü işverene karşı korunması gereği İş Hukuku doğmuştur. Teknolojinin gelişimi ile birlikte artan iş ve iş gücü ihtiyacı, işveren ve işçi arasında farklı çalışma türlerini oluşturmuş ve iş sözleşmelerine ihtiyacı arttırmıştır. İhtiyaca bağlı olarak iş sözleşmeleri de bu süreçte sürekli gelişim göstermiştir. Değişen bu koşullar altında İş Hukukunda esneklik kavramı ortaya çıkmıştır. İş Hukukunun tarihsel gelişiminde, sözleşme serbestisi kavramı altında oluşan belirli süreli iş sözleşmeleri, bazı durumlarda bir takım kısıtlama tabi tutulmuş, bazı durumlarda ise bir kısıtlama olmaksızın akdedilebildiği görülmektedir. Belirli süreli iş sözleşmelerinin işçiler açından belirsiz süreli iş sözleşmeleri ile istihdam edilen işçilere nazaran dezavantajlı bir konumda bulunmaması bu tür sözleşmelerin yeniden ve özel olarak düzenlenmesini gerektirmiştir. Bu çalışmanın ilk bölümünde İş Hukukunun temel noktalarına değinilecek, ikinci bölümde belirli süreli iş sözleşmelerinin yapısı incelenecektir. Tezin ana konusu olan üçüncü bölümde ise, yasa koyucunun ayrıca bir objektif koşul şart aranmaksızın özel kanunlarda düzenlediği belirli süreli iş sözleşmeleri, Yargıtay kararları ile birlikte irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Labor Law has arisen as a requirement to protect the employee who is dependent on the employer and who takes instructions from the employer for wages, against a powerful employer. With the development of technology, the need for work and workforce has created different types of work between employers and workers and increased the need for employment contracts. Depending on the need, employment contracts also showed continuous improvement in this process. Under these changing conditions, the concept of flexibility has emerged in Labor Law. In the historical development of Labor Law, it is seen that the fixed-term employment contracts, which are formed under the concept of freedom of contract, have been subject to some restrictions in some cases and can be concluded without any restrictions in some cases. The fact that fixed-term employment contracts are not in a disadvantageous position for workers compared to workers employed with indefinite-term employment contracts necessitated the reorganization of such contracts. In the first part of this study, the basic points of Labor Law will be mentioned, in the second part the structure of fixed-term employment contracts will be examined. In the third chapter, which is the main subject of the thesis, the fixed-term employment contracts that the legislator has drawn up in special laws, without seeking an objective condition, will be examined together with the decisions of the Supreme Court.