Fenomen pazarlamanın hazır giyim ürünlerini satın alma davranışlarına etkisi
The effects of influencer marketing on clothing buying behavior
  1. Tez No: 763213
  2. Yazar: EKİN GARZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sosyal medyada geçirilen zamanın gün geçtikçe artması ve tüketicilerin alışveriş için online kanalları giderek daha fazla tercih etmeleri hazır giyim işletmelerini ve markalarını farklı pazarlama stratejileri kullanmaya yönlendirmiştir. Bu noktada kullanılan stratejilerden birisi olan fenomen pazarlama, ürünlerin ve markaların tanıtımının fenomen olarak adlandırılan ve sosyal medya üzerinde çok sayıda takipçiye sahip olan bireyler tarafından yapılmasıdır. Bu bağlamda, bu tez, hazır giyim sektöründe fenomen pazarlamanın tüketicilerin satın alma davranışlarına olan etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Başka bir ifadeyle, araştırma, hazır giyim sektöründe dünyanın önde gelen ihracatçılarından ve aynı zamanda önemli pazarlarından birisi olan Türkiye'deki tüketicilerin hazır giyim ürünlerini satın alırken fenomen pazarlama unsurlarından nasıl etkilendiklerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'nin üç büyük ilinde yaşayan 18 yaş ve üzerindeki tüketicilere yönelik bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Saha araştırması ile elde edilen veriler istatistiki olarak analiz edilerek elde edilen bulgular ışığında hazır giyim ürünleri üreten ve pazarlayan işletmelere ve markalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The clothing enterprises and brands are canalized to use different marketing strategies due to the increased time usage in social media and the increased online channel preference by consumers. At this point, influencer marketing can be used. It can be defined as the promotion of products and brands by influencers, who possess many followers in social media, can be used. In this context, this thesis, aims to analyze the effects of influencer marketing on buying behavior of consumers in clothing sector. In other words, the research aims to reveal how consumers in Turkey, which is one of the leading global clothing exporters and at the same time which is one of the significant markets, are affected from influencer marketing factors during their clothing purchase process. In accordance with the aim of the thesis, a survey is conducted to consumers, who live in three biggest cities of Turkey and whose ages are 18 and over. The data, which are obtained from field research, are analyzed statistically and suggestions are made to enterprises and brands, which produce clothing and market clothing products, on the basis of the findings.