Hemşirelerin kişilik özelliklerinin ve işe bağlı stres düzeylerinin bakım davranışlarına etkisi
The effects of nurses personality traits and work-related stress levels on caregiver behaviors
  1. Tez No: 749935
  2. Yazar: BÜŞRA ALIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma, hemşirelerin kişilik özelliklerinin ve işe bağlı stres düzeylerinin bakım davranışlarına etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. Araştırma, 01.11.2020-.01.05.2021 tarihleri arasında, Yozgat İl merkezindeki Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde çalışan hemşirelerden gönüllü olarak çalışmaya katılan 252 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ile kurum izinleri alınmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde, SPSS 23.0 programı kullanılarak tanımlayıcı istatistik testleri ile sayı ve yüzdelik dağılımlar, t testi, ANOVA varyans analizi, Tukey Post Hoc testi, Pearson Korelasyon analizi ve Lineer Regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effects of nurses' personality traits and work-related stress levels on their care behaviors. It is a descriptive and cross-sectional study. Between the dates of 1.11.2020-.01.05.2021, 252 nurses working in Yozgat Bozok University Research and Application Hospital in the city center of Yozgat voluntarily participated in the research. In the evaluation of the research data, descriptive statistics tests, number and percentage distributions, t-test, ANOVA analysis of variance, Tukey Post Hoc test, Pearson Correlation analysis and Linear Regression analysis were used by using SPSS 23.0 program.