Ortaokul öğrencilerinin problem çözme süreçlerinin Newman'ın hata analizi adımlarına göre incelenmesi
Investigation of the problem solving process of secondary students according to Newman's error analysis steps
- Tez No: 749939
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Öğrencilerin problem çözme süreçlerini incelemek matematik eğitiminde önemli bir konu haline gelmiştir. Problem çözme süreçleri kontrol edildiği zaman öğrencilerin belli kısımlarda zorlandıkları gözlenmektedir. Bu nedenle problem çözmede hataların nerede olduğunu bilmek öğrencilerin yardıma ihtiyaç duydukları yerleri saptamamıza olanak tanımaktadır. Bu araştırma, 7. Sınıf öğrencilerinin matematik problemlerini çözerken yaptıkları hataları Newman'ın Hata Analizi adımlarına göre inceleyerek hataların kaynaklarını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda 5 problemden oluşan sözel matematik problemleri testi hazırlanmıştır. Problem testi hazırlanırken farklı kaynaklar ve çalışmalardan faydalanılmıştır. Araştırmaya 2021-2022 eğitim öğretim yılında Antalya ili merkez ilçesinde bulunan MEB'e bağlı bir ortaokulda öğrenim görmekte olan 60 7.sınıf öğrencisi katılmıştır. Daha sonra 60 öğrenci içinden en çok hata yapan 10 öğrenci ile bireysel görüşme yapılmıştır. Yapılan çözümler incelenerek öğrencilerin hatalı cevapları Newman (1977, 1983) tarafından geliştirilmiş olan hata kategorilerini temel alan Wijaya, Van den Heuvel-Panhuizen, Doorman ve Robitzsch (2014) kullandığı hata analiz envanteri ile incelenmiştir. Bu araştırma nitel bir araştırmadır ve araştırmada betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda Newman hata analiz envanterine göre en çok anlama basamağında (%52,89) hata yaptığı sonucuna ulaşılmıştır. Newman'ın hata analiz envanterine dayanan Wijaya ve diğerleri'nin geliştirdiği envantere göre yanlış cevaplanan 138 problemden en çok hata bilgiyi seçememeden kaynaklı hatalardan (%28,98) oluştuğu görülmüştür. En çok yapılan ikinci hata türü ise talimatı anlamamadan kaynaklı hatalardan (20,28) oluştuğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Examining students' problem solving processes has become an important issue in mathematics education. When problem solving processes are controlled, it is observed that students have difficulties in certain parts. Therefore, knowing where the mistakes are in problem solving allows us to identify the places where students need help. This research was conducted to determine the sources of errors by examining the errors made by 7th grade students while solving mathematical problems according to Newman's Error Analysis steps. For this purpose, a verbal math test consisting of 5 problems was prepared. While preparing the problem test, different sources and studies were used. In the 2021-2022 academic year, 60 7th grade students studying in a secondary school affiliated to the Ministry of National Education in the central district of Antalya province participated in the research. Then, individual interviews were conducted with 10 students who made the most mistakes out of 60 students. By examining the solutions made, students' incorrect answers were analyzed by Wijaya, Van den Heuvel-Panhuizen, Doorman and Robitzsch based on the error categories developed by Newman (1977, 1983). (2014) used the error analysis inventory. This research is a qualitative research and descriptive survey method was used in the research. As a result of the research, it was concluded that according to the Newman error analysis inventory, he made the most mistakes (52.89%) at the comprehension level. According to the inventory developed by Wijaya, which is based on Newman's error analysis inventory, it was seen that the most errors (28,98%) were caused by not being able to choose the information out of 138 wrongly answered problems. It is seen that the second most common type of error is caused by not understanding the instruction (20.28%).