8. sınıf öğrencilerinin LGS matematik sorularına yönelik problem çözme süreçlerinin değerlendirilmesi: Strateji, basamak, hata analizi
Evaluation of 8th grade students' problem-solving processes for LGS mathematics questions: Strategy, step, error analysis
- Tez No: 779336
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Öğrenilen bilgi, sadece problem çözme becerileri ile bağdaştırılıp hayata geçirilse yaşamsal problemlere çözüm olur. Matematiksel olan/olmayan sorunlar üzerinde bilgi birikiminin kullanılabilmesi, alan ve müfredatlar arası başarının sağlanması için her düzeydeki öğrencilerin iyi birer matematiksel problem çözücüler olarak yetiştirilmesi gerekmektedir. 2018 yılında Türkiye'de Liselere Geçiş Sistemi (LGS) matematik soruları, işlemsel akıcılık yeterliliğinden ziyade mantıksal düşünme yeterliğini ölçecek biçimde problem çözme becerisinin, ortaokul öğrencilerine kazandırılması amacıyla güncellenmiş, ani değişimle doğru cevap ortalaması üzerinden öğrencilerin başarılarının gerilediği tespit edilmiştir. Araştırmada LGS matematik soruları üzerinden 8. sınıf öğrencilerinin problem çözme süreçlerinde yaşadıkları sıkıntılar, problem çözme basamakları-hataları, stratejileri, öğrenci görüşleri kapsamında işlemsel yeterlilik başarılarına ve problem çözme başarı seviyelerine göre sıralı dönüşümsel karma yöntem modeli ile aydınlatılması amaçlanmıştır. Araştırma bir Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezindeki (n=44) ve özel bir ortaöğretim kurumundaki (n=22) 8. sınıf öğrencileri ile 2021-2022 eğitim-öğretim yılında gerçekleştirilmiş, veriler Kareköklü İfadeler İşlemsel Yeterlilik Testi, LGS Benzeri Problem Çözme Testi, Klinik Mülakat Görüşme Formu ve Problem Çözme Stratejileri Ölçeği (Gök, 2011) ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
If learned knowledge is combined with problem-solving skills and implemented, it will be a solution to vital problems. Students at all levels should be trained as good mathematical problem solvers in order to use their knowledge on mathematical/non-mathematical problems and to ensure success between fields and curricula. In 2018, the Mathematics questions of the High School Entry System (LGS) in Turkey were updated in a way to measure logical thinking proficiency rather than operational fluency in order to help middle school students gain problem-solving skills, and it was determined that students' success decreased over the correct answer average with a sudden change. In the research, it is aimed to enlighten the 8th grade students with the sequential transformational mixed method model, according to their operational competence achievements and problem solving success levels within the scope of problem solving steps-errors, strategies, student views, through LGS mathematics questions. The research was conducted with 8th grade students in a Continuing Education and Application Center (n=44) and a private secondary education institution (n=22) in the 2021-2022 academic year. It was collected with the Interview Interview Form and the Problem Solving Strategies Scale (Gök, 2011).