Ortaokul öğrencilerinin kesir problemleri çözme süreçlerinin çoklu temsil ve yaratıcılık bağlamında incelenmesi
Investigation of secondary school students' fraction problems solving processes in the context of multiple representation and creativity
- Tez No: 856446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BİNDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin kesir problemlerini çözme süreçleri çoklu temsiller ve yaratıcılık bağlamında incelenmiştir. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 200 ortaokul 6, 7 ve 8. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Örneklemin belirlenmesinde amaçsal örnekleme stratejilerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemi tercih edilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından oluşturulan, öğrencilerden kesir problemlerini olabildiğince farklı temsil ile çözmelerinin istendiği 'Kesir Problemleri Çoklu Temsil Testi' ile toplanmıştır. Öğrenci çözümleri çoklu temsiller yoluyla matematiksel yaratıcılığı değerlendirme rubriği kullanılarak puanlanmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz, korelasyon, ki-kare, bağımsız örneklemler t testi ve tek yönlü varyans analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin kesir problemlerinde çoklu temsil kullanma performansları bakımından sınıf düzeyleri arasında anlamlı fark olmadığı, doğru temsil kullanımının ve yaratıcılığın sınıf düzeyine göre arttığı belirlenmiştir. Öğrencilerin en çok kullandıkları temsil türünün sembolik temsil olduğu, ardından görsel temsil olduğu ve son sırada da sözel temsil olduğu görülmüştür. Görsel temsil için sırasıyla bölge, uzunluk ve küme modeli tercih edilmiştir. Görsel temsillerde öğrencilerin en çok kullandıkları şekil dikdörtgen ve daire olmuştur. Ayrıca öğrencilerin yaratıcılık puanları ile problem kurma becerileri arasında pozitif yünlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin yaratıcılıkları arttıkça çoklu temsilleri kullanarak kesir problemleri çözme ve kurma becerileri de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, secondary school students' processes of solving fraction problems were examined in the context of multiple representations and creativity. Descriptive scanning model was used in the research. The sample of the research consists of 200 secondary school students in the 6th, 7th and 8th grades. Easily accessible case sampling, one of the purposeful sampling strategies, was preferred in determining the sample. The data were collected with the 'Fraction Problems Multiple Representation Test' created by the researcher, in which students were asked to solve fraction problems with as many different representations as possible. Student solutions were scored using a rubric for assessing mathematical creativity through multiple representations. Descriptive analysis, correlation, chi-square, independent samples t test and one-way analysis of variance techniques were used to analyze the data. According to the findings of the research, it was determined that there was no significant difference between the grade levels in terms of students' performance in using multiple representations in fraction problems, and that the use of correct representation and creativity increased according to the grade level. It was observed that the type of representation that students used most was symbolic representation, followed by visual representation and lastly verbal representation. Region, length and cluster models were preferred for visual representation, respectively. The shapes most used by students for visual representations were rectangles and circles. Additionally, a positive and significant relationship was found between students' creativity scores and problem posing skills. As students' creativity increases, their ability to solve and construct fraction problems using multiple representations also increases.