10-12 yaş grubu çocuklarda çocuk atletizmi oyunlarının fizksel uygunluk parametrelerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of children's athletics games on physical fitness parameters of 10-12 age group children
  1. Tez No: 749942
  2. Yazar: ORHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı; 10-12 yaş grubu çocuklarda çocuk atletizmi oyunlarının fiziksel uygunluk parametrelerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya 2020-2021 yılında Eskişehir ili Alpu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Alpu Ortaokulunda eğitim öğretim gören 41 Kadın ve Erkek öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Kontrol grubunun (n=20; 8 kadın-12 erkek) 11,3 ± 0,47 yıl; boy uzunluğu 145,58 ± 10,62 cm iken deney grubunun (n=21; 8 kadın-13 erkek) ise 11,3 ± 0,47 yıl; boy uzunluğu 142.44 ± 7.90 cm'dir. Araştırmada 12 haftalık süreçte ilk ve son haftalarda Dordel-Koch Testi 7 alt boyuttan oluşan testlerden yanlara sıçrama, denge, durarak uzun atlama, mekik, şınav, esneklik ve 6 dk'lık koşu değerleri tespit edilmiştir. Antrenman periyodu üç ay (12 hafta), haftada da üç gün, günde de 80 dakika olarak programlandı. Bu aşamada yaş gruplarına uygun ve temel atletizm esasları göz önünde bulundurularak atletizm antrenmanları deney ve kontrol grubunda ortak program uygulanmıştır. Deney grubuna bu süreçte birim antrenman içeriğine esas evre aşamasına çocuk atletizm oyunları dahil edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS (17.0) paket programında Karışık Ölçümlerde ANOVA için gerekli varsayımlar kontrol edilmiş ve analizin yapılması uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of children's athletics games on physical fitness parameters in children aged 10-12. 41 female and male students studying at Alpu Secondary School affiliated to the Alpu District Directorate of National Education in Eskişehir in 2020-2021 voluntarily participated in the research. The control group (n=20; 8 females-12 males) was 11.3 ± 0.47 years; While the height of the experimental group (n=21; 8 females-13 males) was 145.58 ± 10.62 cm, it was 11.3 ± 0.47 years; height is 142.44 ± 7.90 cm. In the study, in the first and last weeks of the 12-week period, the Dordel-Koch Test's 7 sub-dimensions were determined by jumping sideways, balance, standing long jump, sit-ups, push-ups, flexibility and 6-minute running values. The training period was programmed for three months (12 weeks), three days a week, 80 minutes a day. At this phase, a joint program was applied in the experimental and control groups of athletics training, taking into account the basic athleticism principles and suitable for age groups. In this process, children's athletics games were included in the main phase of the unit training content in the experimental group. In the evaluation of the data, the necessary assumptions for ANOVA in Mixed Measures in the SPSS (17.0) package program were checked and it was deemed appropriate to perform the analysis.