The mediating role of basic psychological need satisfaction and need frustration in the relationship of helicopter parenting and autonomy-supportive parenting with marital attitudes
Helikopter ebeveynlik ve özerklik destekleyici ebeveynlik ile evlilik tutumu arasındaki ilişkide temel psikolojik ihtiyaçların karşılanmasının ve engellenmesinin aracı rolü
- Tez No: 749941
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN KOÇAK ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, helikopter ebeveynlik ve özerklik destekleyici ebeveynlik ile pozitif ve kaygılı evlilik tutumu arasındaki ilişkide temel psikolojik ihtiyaçların karşılanmasının ve engellenmesinin aracı rolünü incelemektir. Örneklem 18-29 yaş arası 442 katılımcıdan (Ortyaş = 23.02, S = 2.57; %59,3'ü kadın) oluşmuştur. Araştırmanın amacı doğrultusunda, Demografik Bilgi Formu, Helikopter Ebeveynlik Davranışları Ölçeği, Temel Psikolojik İhtiyaçların Tatmini ve Engellenmesi Ölçeği, İnönü Evlilik Tutum Ölçeği ve Evlilik Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre temel psikolojik ihtiyaçların engellenmesi, helikopter ebeveynlik ile kaygılı evlilik tutumu ve özerklik destekleyici ebeveynlik ile kaygılı evlilik tutumu arasındaki ilişkide anlamlı bir aracı rol oynamıştır. Ek olarak, temel psikolojik ihtiyaçların karşılanması, özerklik destekleyici ebeveynlik ile pozitif evlilik tutumu arasındaki ilişkide anlamlı bir aracı rol oynamıştır. Fakat, temel psikolojik ihtiyaçların karşılanması ve engellenmesinin helikopter ebeveynlik ile pozitif evlilik tutumu arasındaki ilişkide anlamlı bir aracılık etkisi bulunamamıştır. Mevcut çalışmanın bulguları, sınırlılıkları, güçlü yönleri ve çıkarımları, ilgili literatür ışığında tartışılmış ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study was to investigate the relationship of helicopter and autonomy-supportive parenting with positive and anxious marital attitude by means of basic psychological need satisfaction and frustration. The sample consisted of 422 participants whose ages were between 18-29 years old (Mage = 23.02 years, SD = 2.57; 59.3% females). Demographic Information Form, Helicopter Parenting Behaviors Questionnaire, Basic Psychological Need Satisfaction and Frustration Scale, Inonu Marriage Attitude Scale, and Marriage Anxiety Scale were used. According to the results, need frustration played a significant mediating role in the relationship between helicopter parenting and anxious marital attitude and between autonomy-supportive parenting and anxious marital attitude. Moreover, need satisfaction played a significant mediating role in the relationship between autonomy-supportive parenting and positive marital attitude. However, need satisfaction and need frustration did not play significant mediating roles in the relationship between helicopter parenting and positive marital attitude. Findings, limitations, strengths, and implications of the current study were discussed in light of the literature, and suggestions for future studies were presented.