Overektomize ratların iskemik kalp dokusunda kakule tedavisinin GPER-1 düzeyine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of cardamom treatment on GPER-1 level in ischemic HEART tissue of overectomized rats
- Tez No: 749953
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL BELGE KURUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada overektomize ratların iskemik kalp dokusunda kakule tedavisinin GPER-1 düzeyine etkisi biyokimyasal ve histopatolojik olarak araştırıldı. 32 ergin dişi rat, randomize olarak beş gruba ayrıldı; grup 1; Kontrol (n=6), grup 2; Overektomi uygulanan grup (OVR) (n=6), grup 3; İskemi/Reperfüzyon uygulanan grup (I/R) (n=6), grup 4; Overektomi + İskemi/Reperfüzyon uygulanan grup (OVR+I/R) (n=6) ve grup 5; Overektomi + İskemi/Reperfüzyon + Kakule Tedavisi uygulanan grup (OVR+I/R+Tedavi) (n=8). İlk olarak 2, 4 ve 5. gruplara overektomi işlemi yapıldı. Daha sonra menopoz için 14 gün beklendi. Overektomi yapılmayan gruplarda ise operasyon stresini ekarte etmek amacıyla sadece batınlar açılıp kapatıldı. Tedavi grubuna, deneklere uygulanacak olan girişim ve cerrahi işlemin 5 gün öncesinde, kakule ekstraktları günde birer kez gavaj yöntemiyle 200mg/kg olarak verildi. Ön koşullama tekniğiyle oluşturulan kalp I/R hasarıyla 10 dk iskemi ve 10 dk reperfüzyon modeli oluşturuldu. Reperfüzyon sonrasında tüm gruplardan kan alındı ve plazmada kreatin kinaz (CK-MB), östradiol ve progesteron düzeyleri ölçüldü. Daha sonra denekler sakrifiye edilerek kalp dokusu alındı. Doku örneklerinde GPER-1 düzeyleri ile birlikte histopatolojik incelemeler yapıldı.Biyokimyasal incelemeler sonunda; OVR ve I/R'ye maruz kalan OVR + I/R + Tedavi grubu, Kontrol ve OVR grubuyla kıyaslandığında GPER-1 düzeylerinde önemli ölçüde düşüş meydana geldiği gözlenmiştir (p0,05). Grup 2, 4 ve 5'te östradiol düzeyleri Kontrol ve I/R grubuna kıyasla anlamlı derecede düşmüştür (p0,05). Histopatolojik incelemeler sonucunda, I/R olan tüm gruplarda hemoraji, myositolizis, miyokardiyal ödem ve PMNL infiltrasyon bulguları gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of cardamom treatment on GPER-1 level in ischemic heart tissue of ovariectomized rats was investigated biochemically and histopathologically. 32 adult female rats were randomly divided into five groups; group 1; Control (n=6), group 2; OVRectomy group (OVR) (n=6), group 3; Ischemia/Reperfusion group (I/R) (n=6), group 4; Ovariectomy + Ischemia/Reperfusion group (OVR+I/R) (n=6) and group 5; Ovariectomy + Ischemia/Reperfusion + Cardamom Treatment group (OVR+I/R+Treatment) (n=8). Initially, ovariectomy was performed in groups 2, 4 and 5. Then 14 days were waited for menopause. In the groups that did not undergo ovariectomy, only the abdomen was opened and closed in order to rule out operative stress. The treatment group was given 200mg/kg of cardamom extracts once a day by gavage method, 5 days before the intervention and surgical procedure to be applied to the subjects. A 10-minute ischemia and 10-minute reperfusion model was created with cardiac I/R damage created by the preconditioning technique. After reperfusion, blood was collected from all groups and creatine kinase (CK-MB), estradiol and progesterone levels were measured in plasma. Afterwards, the subjects were sacrificed and the heart tissue was taken. Histopathological examinations were performed along with GPER-1 levels in tissue samples. At the end of biochemical examinations; It was observed that the OVR + I/R + Treatment group exposed to OVR and I/R had a significant decrease in GPER-1 levels when compared to the Control and OVR groups (p0.05). Estradiol levels were significantly lower in Groups 2, 4 and 5 compared to the Control and I/R groups (p0.05). As a result of histopathological examinations, hemorrhage, myocytolysis, myocardial edema and PMNL infiltration findings were observed in all groups with I/R