Düşünme rutinleri kullanılarak tasarlanan 1.sınıf hayat bilgisi derslerinin diyalojik öğretim açısından etkililiğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of grade 1 life study lessons designed using thinking routines in terms of dialogical teaching
  1. Tez No: 749959
  2. Yazar: REYHAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER KOÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı düşünme rutinleri kullanılarak tasarlanan Hayat Bilgisi derslerinin diyalojik öğretim açısından sınıf içi diyaloglara etkililiğini ayrıntılı bir biçimde incelemektir. Araştırma yöntemi olarak nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, bir devlet ilkokulunun 1. sınıfına devam eden 24 öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcılar (12 kız, 12 erkek) seçkisiz olmayan uygun örnekleme yolu ile seçilmiştir. Araştırma süresince uygulama derslerinde Harvard Üniversitesi'nde uygulanmakta olan Project Zero' nun alt projelerinden biri olan Görünür Düşünme Yaklaşımı ile Hayat Bilgisi derslerinde düşünme rutinleri kullanılarak dersler planlanmıştır. Uygulama öncesi normal öğretim etkinliklerinin kullanıldığı 2 dersin ses kaydı alınmıştır. 1.Uygulama süresince Düşün, Bul, Keşfet ve Neden Böyle Düşündün? Rutinleri kullanılarak 6 dersin ses kaydı alınmıştır. 1. Uygulama sonrasında hiçbir düşünme rutini kullanılmadan Hayat Bilgisi dersinde normal öğretim etkinliklerine devam edilerek 6 dersin ses kaydı alınmıştır. 2.Uygulama süresince Pusula Noktaları ve Neden Böyle Düşündün? Rutinleri kullanılarak 6 dersin ses kaydı alınmıştır. 2. Uygulama sonrasında hiçbir düşünme rutini kullanılmadan Hayat Bilgisi dersinde normal öğretim etkinliklerine devam edilerek 6 dersin ses kaydı alınmıştır. Böylelikle 26 dersin ses kaydı alınarak elde edilen veriler Cambridge Diyalog Analiz Şemasına (Hennessy vd., 2016) göre mikro ve mezo seviyede kodlanmıştır. Mikro düzeyde kodlamaların sonucunda hem öğretmen hem de öğrencilerin kullandığı diyalojik kodların sayısının arttığı, mezo düzeyde kodlamaların sonucunda sınıf içi etkili iletişimsel eylem sayılarının arttığı, öğrencilerin derse aktif katılımında artış olduğu görülmektedir. Makro düzeyde öğrencilerin derse katılımının arttığı ve sınıfta gerçekleşen konuşma sayılarının %97 artış gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine in detail the effectiveness of Life Studies lessons designed using thinking routines on in-class dialogues in terms of dialogic teaching. As a research method, action research, one of the qualitative research designs, was used. The study group of the research consists of 24 students attending the first grade of a public primary school. Participants (12 girls, 12 boys) were selected by non-random sampling. During the research, the lessons were planned by using the thinking routines in the Life Sciences courses with Visible Thinking Approach, which is one of the sub-projects of Project Zero, which is being implemented at Harvard University. Before the application, audio recordings of 2 lessons in which normal teaching activities were used were taken. 1.Think, Find, Explore and Why Did You Think During the Practice? Audio recordings of 6 lessons were taken using their routines. 1. After the application, without using any thinking routine, normal teaching activities were continued in the Life Sciences lesson and 6 lessons were recorded. 2. Compass Points during the application and why did you think so? Audio recordings of 6 lessons were taken using their routines. 2. After the application, without using any thinking routine, normal teaching activities were continued in the Life Sciences lesson and 6 lessons were recorded. Thus, the data obtained by recording the audio of 26 lessons were coded at the micro and meso level according to the Cambridge Dialogue Analysis Chart (Hennessy et al., 2016). As a result of micro-level coding, it is seen that the number of dialogic codes used by both teachers and students increased, as a result of meso-level coding, the number of effective communicative actions in the classroom increased, and the active participation of students in the lesson increased. At the macro level, ıt was determined that the participation of the students in the lesson increased and the number of speeches in the classroom increased by 97%.